Kelt

Jak je to se stupni piva a procenty alkoholu?

Kdysi jsem slyšel, že počet stupňů piva dělený 3 ukazuje procento alkoholu, tedy 12stupňové pivo má 4 %, desítka má něco nad 3 %. Takže když jsem si otevřel třeba Radegast, tak jsem to poznal, že je tam alkohol. Jenomže Kelt si musel koupit Keltské dědictví. V Bille měli plechovku 1000 ml a je tam psané 4,8 % alkoholu – to odpovídá asi 14 stupňům piva. Na plechovce je psané Czech lager, tak nevím. A že lahváče si nechávám v ledničce a tu plechovku jsem si před hodinou donesl a byla tedy nevychlazená, neřeším. Jak to prosím je? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Zhruba to platí tak, jak v úvodu píšeš, i když desítka se už taky blíží k tem 4 % alkoholu. Jinak se na toto téma diskutovalo už víckrát: https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=stupn%C4%9B%20pi­va

Další odpovědi
zbyndo

Je to obsah chmeloveho extraktu v %

RyuzakiKate

To, čemu říkáš „dvanáctka“, je EPM, tedy extrakt původní mladiny a myslí se tím množství rozpuštěných cukrů v mladině, tudíž ve fázi výroby piva před zkvašením. Zásadně se píše jako 12 %, nikoliv 12°.
Tady je pěkná tabulka s přehledem o značení: https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/nove-znaceni-piv-v-cesku-vyhlaska-2018-silna-plna/r~b30209­10ddbe11e8953d0cc47ab5f1­22/