Avatar uživatele
Bronzový

Jak je to s rotací Země a letícím předmětem?

Na povrchu je rychlost rotace Země cca 460 m/s. Moucha letí rychlostí cca 4 m/s. Kdybych byl otočený po směru rotace Země a moucha byla přímo přede mnou, mělo by stačit zvednout ruku a dostala by takovou ťafku... Jenže takhle to nefunguje. Proč?
Doplňuji:
Ale když vyhodím míček ve vlaku, tak se přece nepohybuje dopředu, ale dopadne "vzad"...
Už jsem ze školy příliš dlouho na to, abych si tohle pamatoval a nejspíš mi to už hlava nebere :) Díky za objasnění.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ne, protože rychlost je relativní.
Ty se vůči Zemi také pohybuješ těch 460m/s a rozdíl mezi mouchou a tebou jsou právě jen ty 4m/s

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Neb se Zemí se také otáčí vzduch, něco jako v a autě.


Avatar uživatele
Bronzový

Když vyhodíte do výšky míček uvnitř ve vlaku (a nemáte tam průvan z otevřených oken), tak se bude chovat stejně jako když ho vyhodíte na nádraží na nástupišti (opět v bezvětří). Průšvih nastane, když v tu chvíli vlak začne brzdit nebo přidávat. To poletíte oba dopředu nebo dozadu. ;-) Pokud vyhodíte míček z jedoucího vlaku, může se Vám zdát, že padá "vzad". Třením o okolní vzduch totiž ztrácí rychlost a Vy ve vlaku mu ujedete. Já, který stojím u trati, ovšem dobře vidím, že míček vylétl z vlaku a letí ve směru jízdy, ne dozadu.
Jinak viz Quimby a Huxa.

Doplňuji:
Tak ještě jinak. Vlak jede určitou rychlostí. Vy, který sedíte ve vagonu, se pohybujete rychlostí stejnou. A s Vámi i míček, kterým si pohazujete, a vzduch, který je uvnitř kupátka, je-li dobře zavřené, tedy izolované od atmosféry venku. Ať momentálně míček držíte v ruce nebo ho nadhodíte, vždy se pohybuje dopředu spolu s vagonem a se vším, co je uvnitř. Není důvod, proč by měl v kupé vůči jiným předmětům letět dopředu nebo dozadu, je-li rychlost vlaku konstantní.
Totéž platí, i když stojíte na povrchu Země. Vy, míček i vzduch se pohybujete rychlostí rotace Země na dané rovnoběžce. Sedící moucha rovněž. Neuvažujeme vítr, stejně jako ve vlaku neuvažujeme, že někdo otevře okno na čelní a zadní straně vagonu. Pokud moucha vzlétne, pohybuje se vůči ostatním těmi 4 m/s nebo kolika, jak jste uvedl.
Rotace Země Vám tedy v honbě za tím hmyzem nemůže pomoct. Ledaže by se změnila rychlost nebo směr rotace - a to by nastalo třeba při pádu velkého asteroidu. Jenže v tu chvíli by Vás moucha pramálo zajímala. ;-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Quimby, to není jen proto že rotuješ ty i moucha, ale hlavně že rotuje i atmosféra. Jinak by stačilo nadskočit a dopadl bys o pár set metrů dál :D

A s vlakem nebo autem bych to nesrovnával, to je uzavřený prostor, pokud byste jel na otevřeném vagónu tak vám ten míček uletí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud se jedná o rychlost na Zemi. Ty jsi součástí Země, jsi na jejím povrchu a pro Tebe ta rychlost neplatí. Snad by to platilo pro nějakého pozorovatele, který by byl dostatečně vzdálený od povrchu Země a ze Země by trčely dlouhé tyče - obdoba tvé ruky. Pak by pozorovatl dostal pořádnou pecku.
Ve vlaku , který jede stálou rychlostí je to obdobné.
Podívej se Newtonovy zákony. Co je zákon setrvačnosti, zákon síly,.


Avatar uživatele

Proboha co na tomhle chceš vysvětlovat? Řeknu ti jen jedno.. vše se pohybuje nějakou rychlostí...ALE VŮČI NĚČEMU!!!!!!!!! A s tím míčkem je to jednoduchý jako ta tvoje ťavka! Když by ten vlak jel ve vzduchoprázdnu, tak by ten míček nic moc nezpomalovalo a rychlosti by se sečetli ..a vlaku by míček uletěl. Co je na tom proboha těžkého na představu .. achjooooo

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.