Kelt

Jak je to s průchodností elektromagnetické energie sklem?

Mám na mysli samozřejmě světlo a jiné části elektromagnetické energie. Pokud bych nechal procházet sluneční paprskek přes hranol, došlo by k lomu světla, tedy bych opakoval Newtonův pokus. Ultrafialové paprsky neprocházejí sklem, takže se nejde opalovat za zavřeným oknem. A jak je to s IR? Manželka nastavuje žaluzii, aby v pokoji nebylo horko. Dá se to vysvětlit z fyzikálního hlediska? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, infračervené záření sklem procházejí, ohřívají prostor za ním, ale zpět to teplo propouští jen částečně. Říká se tomu skleníkový efekt.

Další odpovědi
dubraro

Keplerovo vysvětlení je správné, ale ne úplně přesné. IR záření prochází sklem oběma směry stejně. Ale to, které prošlo „do skleníku“ je pohlceno předměty uvnitř a přeměněno na teplo. Jen část z něj je předměty vyzářena zpět ven ze skleníku.

Kepler

Já jsem nepsal o zpětném vyzařování IR, ale o teple. Jinak máš pravdu.