Avatar uživatele
Kelt

Jak je to s přípravou herce na nějakou roli? Musí to dokonale umět?

Tak jsem se právě podíval na film Noc klavíristy v hlavní roli s Václavem Voskou. A ptám se, zda uměl hrát na klavír, nebo to byla spolupráce kamery a pod. Vladimír Menšík řekl, že herec musí umět zahrát to, že umí zahrát na ten nástroj. A třeba Antonio Banderas ve filmu Zorro údajně tančí flamengo, ale sám přiznal, že flamengo neumí. Vím, že v určitých scénách zastupuje herce třeba kaskadér, ale tady to musí zahrát ten herec. Musí působit přesvědčivě a podle mne si musí nějaké povolání ošahat. I když je rozdíl zahrát nějakého dělníka nebo nějakého hudebníka. Jak se na to díváte? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 295 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Uplatňuje se obojí. Jedním extrémem byl třeba Belmondo, který se zásadně nikdy nenechal zastupovat kaskadérem. Nebo Jennifer Lopez, která je zároveň i špičkovou tanečnicí. Někdy se taky herec naučí třeba řídit kamión nebo jezdit na koni. Druhým extrémem jsou herci, kteří v podstatě neumí nic. U nějakých rvaček se nejdřív do posledního detailu nacvičuje chreografie a údery jsou jen stínové - tady má práci šikovný kameraman.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Pokud herec má nějaké dovednosti, je to jeho +. Např. Josef Abrhám hraje dobře na klavír. Jiní zase ovládají bojové sporty. Dnes není žádný problém, použít pro různé akce dubléra, stejně tak použít zvukové triky. V určitých momentech je ale dobré, aby herec uměl markýrovat. U toho klavíru není problém, v detailu zabírat ruce, které opravdu hrají, nemusí to být stejná osoba. Někdy se dublér používá z bezpečnostních důvodů i když by byl schopen scénu zahrát sám, když hrozí zranění herce, aby nebylo narušeno natáčení filmu.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

K dokonalosti je třeba nadání a píle. Ne každému je to dáno. Někteří herci věnují přípravě hodně času, někteří to odfláknou. Záleží na režisérovi, co je ochoten ještě akceptovat. Pokud jde o Václava Vosku, tak o něm je známo, že byl dobrým klavíristou.
https://www.fdb.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Prirodzene, že herec, keď ide na pľac musí svoju rolu dokonale ovládať. Ak to odflákne, divák ho rýchlo odhalí.

Ako to je s prípravou herca, záleží od toho, kde hrá.
1 - Divadelný herec musí svoju rolu ovládať celú od dvihnutia opony až po ďakovačku. Verte, aj ďakovačka sa naskúša.
2 - Filmový herec vie charakter svojej postavy a snaží sa ho dodržať počas všetkých skúšok, nakrúcaní a postsynchrónov. Počas nakrúcania sa učí na konkrétny záber, "slučku", bez ohľadu na dejovú postupnosť počas premietania. Slučky sa nakrúcajú podľa požiadaviek réžie, dispozícií potrebných hercov, scény deja a počasia. Nezanedbateľný je aj prísun potrebných peňazí. Slučky sa potom spracujú v strižni spolu s hudbou a ruchmi do finálneho výsledku.
Prirodzene, ak ide o špecifiku predvádzanej profesie, musí mať aspoň čiastočnú znalosť (pre nadšený pohľad diváka, odborník často krúti hlavou zdesením) vychutnávať si jedlo, pre kameru fantasticky chutné a nápadité, aj keď mu nechutí a hlavne nechať so sebou filmovými mágmi šibovať zo strany do strany, niekoľkonásobne opakovať scénu aj keď nakoniec sa vyberie tá prvá.
To znamená neskonalú trpezlivosť, neustále sa učiť a mať snahu byť stále lepším a lepším, bez ohľadu na preliaty pot.
Prirodzene niektoré zábery robia dubléri, napríklad herečka hrá sekretárku s bleskovým písaním na klávesoch tak záber prstov bez tela zahrá rýchlopisárka, alebo kaskadéri, keď to je pre herca nebezpečné. Aj keď sa nájdu aj herci, ktorých snahou je nedať sa zaskakovať kaskadérom.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek