zjentek

Jak je to s předsevzetími a jejich skloňováním?

Zítra bude Silvestra. K němu se pojí také třeba novoroční předsevzetí. Pokud bych také nějaká učinil a tyto svá předsevzetí chtěl s někým dále sdílet, hovořili bychom jako o rozhodnutích, která jsme si „předsevzali“? Protože kdesi bylo zmíněno (četl jsem), že podobné tvary vlastně neexistují, jelikož se š češčiny vytratily. Tak jak potom skloňovat předsevzetí, když si o nich chci pokecat a mám jinak mizernou slovní zásobu?

Jasně, časování, první chyba. Druhá chyba- špatně zmiňuji „rozhodnutí, která jsme si předsevzali“, protože se to ještě nestalo. Ta rozhodnutí si teprve předsevezmu/před­sevezmeme. Jak to tedy je, když píší, že tyto varianty jazykovým vývojem zanikly a dnes se již nepoužívají? Díky quentosi.

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Se skloňováním slova „předsevzetí“ není žádný problém, ve všech pádech a v obou mluvnických číslech se skloňuje podle vzoru „stavení“.

Sloveso „předsevzít“ existuje, jen místo skloňování bude lepší ho raději časovat, slovesa neskloňujeme. I když u slovesa zrovna neměníme čas a měníme jen osobu a číslo nebo slovesný způsob, stále se tomu říká časování – bůhví proč, logiku to nemá.

U tohoto spřežkového slovesa bych viděl velké problémy při vytváření jiných časů než minulého. Internetová jazyková příručka (http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C5%99edsev­z%C3%ADt) sice uvádí tvary typu „předsevezmu“, ale jednak o nich mylně tvrdí, že jde o přítomný čas (ačkoliv je to zjevně čas budoucí, protože dokonavý vid přítomný čas nemá), ale k tomu píše, že tvary přítomného času a rozkazovacího způsobu se užívají jen ojediněle a že Slovník spisovné češtiny dokonce uvádí poznámku, že je sloveso nemá. Ty tvary, které jazyková příručka uvádí, jsou tedy hypotetickými tvary budoucího času, ale protože v reálném jazyce v podstatě neexistují, tak to bude každý vnímat jako žertovné hravé novotvary – nebo jako neobratnost a neznalost jazyka.

Problematické by bylo i tvoření nedokonavého či opakovacího slovesa do vidové dvojice. („Příště už si nic takového předsebrát nebudu.“). Ve staročeštině jsou takové tvary doložené a běžné (přěd sě bráti co = zamýšlet, mít v plánu, předsebrát), ale v dnešní češtině už je tohle spojení či slovo opravdu dost mrtvé.

Další problém je syntax, neboli jaké vazby to sloveso může tvořit. Jako spřežka může vypadat, že „sami sebe bereme dopředu“, ale spíš bych ho chápal tak, že „si něco bereme před se(be)“. Sloveso je uváděno jako zvratné, tj. „předsevzít si“ (nikomu jinému než sobě nic předsevzít nemůžeš – pokud bych vymyslel úkol pro tebe, tak by to bylo „předtědání“ – braní je komplementární k dávání). Můžeme si před sebe brát nějaký úkol, nějaký plán, ale nebudeme si předsevzít rozhodnutí, protože právě to předsevzetí je rozhodnutím, druhem rozhodnutí. „Předsevzal jsem si, že…“ znamená jinými slovy „rozhodl jsem se, že…“. A pak ještě existují časté vazby „dát si předsevzetí“ nebo „učinit předsevzetí“. Můžete tedy hovořit o předsevzetích, která jste si dali, anebo také o rozhodnutích, která jste udělali nebo přijali, ale asi ne o rozhodnutích, která jste si předsevzali – to už spíš o předsevzetích, o kterých jste se rozhodli.

A mimochodem, pěknou jazykovou úvahu o předsevzetích či předsevzatcích a předsebraní napsal zrovníka před necelým rokem Karel Oliva:
https://www.pres­sreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20190102/­281878709502506

Další odpovědi
Malvína

Tak jednoduše řekni, že sis dal do roku 2020 předsevzetí. To přece není o mizerné slovní zásobě.

Kepler

Myslím, tvar „předsevzal“ je v pořádku a celkem běžný. Je to od slova vzít. Více zde: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C5%99edsev­zet%C3%AD

quentos

Předsevzetí se skloňuje podle vzoru stavení.
… nebo se ptáš na ČASOVÁNÍ slovesa „předsevzít si“?

marci1

Přece nebudeme říkat to si předsevezmu! 🙂
Sloveso „předsevzít si“. Na první pohled je patrné, jak slovo vzniklo: Kořennou částí je sloveso „vzít si“. Rozhodně si ale nemyslete, že všechny tvary slova lze vytvořit tak, že budu skloňovat „vzít si“ a před to zkrátka připojím „předse-„. Vznikaly by pak věty jako: „To si rád předsevezmu.“ „Jak často sis takové věci předsebral“? A podobně. Nevěřím, že se komukoli z vás něco takového líbí. V těchto případech jednoduše skloňujte spojení „dát si jako předsevzetí“. 🙂
https://www.in­terval.cz/clan­ky/hrichy-pro-sileneho-korektora-jak-netvorit-slova/

annas

Ad zjentek,

na rozdíl od jijných otázek, jste tuto uzavřel brzy.

Podst. Jméno předsevzetí je odvozené od slovesa předsevzít. Má několik předpon a infinitivní koncovku –ít. Dnes se dokonavél slvoeso považuje za poněkud zastaralé = podniknout,, provést něco. Atd.

Třeba někdy bude někoho zajímat etymologie. Zdroj Etymologický slovník Jiří Rejzek.

To předsevzetí jako to stavení – podst. jméno – odovzené– od slovesa před- se – vz – ít

  1. vzít, převzít. Všesl. – p. wzać, r. vzjat’,s./ch. ùzēti, stsl. vъzęti. Psl. *vъzęti jee tvořeno z *vъz- ( :vz-) a *(j)ęti( :jmout), původně tedy ‘vzhůru uchopit, zdvihnout’
  2. . vz- předp. Stč. i jako předl. s významem ‘na, nad, proti’
  3. jmout – Stč. jieti, 1.os.přít. jmu, dnešní infinitiv je analogicky (podle tvarů přít. času. Všesl. ,stsl. jęti. Psl. *jęti, 1.os.přít. *jьmǫ, je příbuzné s lit. im̃ti ‘brát’, lat. emere ‘brát, kupovat’ z ie. *em- ‘brát, chytat’
  4. před – předložka – něco vpředu, přední místo.
  5. se – zájmeno, které se objevuje u slovesa se 4.p. – vyjadřuje stav.

Můžete si dá jen předsevzetí a pak už zkontrolovat, zda jste splnil, co jste si předsevzal.

zjentek

Děkuji. Odpověď mně zcela jasně nevysvětlila, jak je to s nahrazováním variant předsevezmu/před­sevezmeme, které jazykovým vývojem zanikly a dnes se již nepoužívají. Čím nahradit? Nutno přeformulovat celé věty?

Nesdílím názor, že jsem otázku zvláště brzy uzavřel.

annas

Moje poslední věta.

„Můžete si dá jen předsevzetí a pak už zkontrolovat, zda jste splnil, co jste si předsevzal“

Z toho plyne,. že nepoužijete přítomný čas slovesa, ale např. dám si předsevzetí, rozhodnete se pro předsevzetí, budete chtít dosáhnout toho a toho… jako předseveztí pro rok …

Můžete napsat např.
Ve svém předsevzetí chci dosáhnout toho, že j..
Mám v úmysl udělat to .. v souladu se svým přescědčením. Je to moje předsevzetí.
Mým životníom předsevzetím je …přestat kouřit, začít cvičit atd.

--
Zda jste uzavřel brzy je relativní. Vaše rozhodnutí. Vím, že druhý den už moc jedinců nereaguje.

Ale stává se že kdo neodpoví ten den, už nemá šanci.

Existuje diskuse, ale záleží na tom, zda ji někdo čte.

Opavdu na ten přítomný čas zapomeňte.

zjentek

ČASOVÁNÍ podstatného jména předsevzetí. (;

zjentek

Ještě se nestalo, přece předsevezmu/před­seberu si je až zítra, na Silvestra. (;