Marta077

Jak je to s pasem?

Slyšela jsem, že půl roku před odletem musíte mít minimálně platný pas. Stačí, když si pas zařídím třeba za měsíc, či dva? Když odlétám do ciziny v červnu?

Odpovědi
Bobek 2

Není tomu tak, že musíte mít platný pas půl roku před odletem, ale naopak tak, že když vstupujete do ciziny, tak ten pas musí mít ještě nejméně půl roku platnosti před sebou, nebo aby přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Respektive většina státu do tak při vstupu vyžaduje. To samozřejmě neplatí pro cesty občana EU v rámci EU, kdy pas není vůbec potřeba, pokud má člověk občanku.

https://www.mzv­.cz/jnp/cz/o_mi­nisterstvu/faq/plat­nost_pasu_pri_ces­tach_do_zahra­nici.html

A tady ještě přehled podle zemí:
https://www.ces­tolino.cz/pru­vodce/rady-na-cestu/platnost-pasu/
Tam je vidět, že třeba Bělorusko, Nový Zéland, Tunisko či Senegal jsou mírnější a stačí jim 3 měsíce, v Thajsku dokonce jen 1 měsíc. Někde se to odpočítává od vstupu do země, někde od plánovaného konce pobytu. V Japonsku, Chile, Austrálii či Gruzii a Ukrajině stačí platnost na dobu pobytu.

Ametyst

Samozřejmě. Nový pas bude mít platnost 10 let a vystaví ho během týdne. 6 měsíců a déle musí mít starý pas platnost před cestou.

Edison

Pokud se bavíme o cestovním pasu, pak nemusí být platný před cestou už nějakou dobu. Lze ho vydat a hned následující den cestovat. Pas však musí být platný ještě půl roku po návratu.

Doporučuju ovšem projít stránky MZV, případně konzulátů zemí, kam chcete cestovat. Místní úřady mohou mít odlišné podmínky, zejména ty vízové.

led

Nikdy neuškodí mať pripravené všetky doklady potrebné na cestu v predstihu. Nepoliehajte nikdy na poslednú chvíľu. Nikdy neviete dopredu, aké nepredvídané prekážky sa môžu vyskytnúť.

Pri ceste do krajín, kde potrebujete pas, niekde stačí OP, si skontrolujte nielen jeho platnosť ale aj čas, dokedy vám potrebné doklady (nielen pas) platia. V niektorých štátoch požadujú, že pas musí mať platnosť 3 – 9 mesiacov (podľa jurisdikcie konkrétneho štátu) po plánovanom ukončení pobytu. Je to rezerva pre nepredvídateľné okolnosti.