Kelt

Jak je to s označením tóniny podle not?

Hudebník teoretik a samouk, ale noty poznám. Hrál jsem si jednu písničku podle not a měla označení D dur, tedy dva křížky, ale v notách byl pouze tón f, který se musel hrát jako fis a tón c tam nebyl. Proč tedy nebylo označení jako G dur, která má jen jeden křížek? Pro hru na flétnu je mi to jedno, tam hraji pouze noty. Děkuji.

Odpovědi
orwell

Každá písnička či skladba využívá převážně tóny některé stupnice (dur nebo moll). Nemusí je ale využívat všechny (čímž se liší tónina od příslušné stupnice) a dokonce může obsahovat i tóny, které do příslušné stupnice nepatří, ale z nějakého důvodu se do písničky hodí.
Tónina je daná počtem tzv. předznamenání (křížků či béček) za klíčem na začátku notové osnovy, aby se nemusela psát před každou notu, kde je toho třeba v dalším zápisu. Podle toho poznáš, ze které stupnice je odvozena. Pokud tam není žádné předznamenání, jedná se o tóninu Cdur. Při hře musíš dávat pozor, abys vždy, když narazíš na notu nacházející se na lince nebo v mezeře, na/ve které se za klíčem nachází křížek či béčko, zahrál odpovídající tón zvýšený nebo snížený o 1/2 tónu, jinak to bude znít falešně a budeš za blba.
Toto je velmi zjednodušeně řečeno. Doporučuji se seznámit se stupnicemi, jinak v tom budeš mít hokej. Nechce se mi tady psát učebnici hudební nauky, víc dozvíš třeba zde:
https://dusan.pc-slany.cz/hudba/to­nina.htm

Emefej

Pokud je písnička napsaná v určité tónině, neznamená to nutně, že v ní musí být použity všechny tóny dané tóniny. Není tam cis, ale to neznamená, že je to v G. Zkus si k tomu hrát doprovodné akordy, uslyšíš, že typické akordy tóniny G (G, C, D, D7, Ami, Hmi, Emi) tam nebudou ladit, zahrej akordy od D (D, G, A, A7, Hmi, Emi, F#mi) a ladit to bude.

kelley

Zřejmě proto, že tónika, tedy „hlavní“ akord v doprovodu, byl právě D dur. Není povinné použít ve skladbě všechny tóny dané stupnice, jak už napsali kolegové. Viz např. https://webhou­se.cz/kurz-harmonie/harmo­nicke_funkce.htm

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

kelley > správně, pouze malá technická připomínka – „hlavní“ akord v doprovodu nutně nemusí být durová tónika. Může být i mollová, v tomto případě tedy Hmi.