marťa382

Jak zjistit tóninu písničky? (znám jenom její akordy)

Vím, že se to dá určit podle předznamenání, ale co když mám jenom akordy a ne noty? Je to možné, popř. jak? Děkuji :)
Doplňuji:
Mám na mysli konkrétně tuhle písničku:
http://www.su­permusic.cz/sku­pina.php?idpi­esne=629070

Nejlepší odpověď
Kelt

Akordy určují tóninu. Když máš akord E dur, hraješ v tonině E dur, když máš akord c mol, tak hraješ v této tónině. Vždy je jeden akord základní, dále tam může být dominanta, a subdominanta – tedy C F G, v tomto pořadí, jak jsem uvedl. molová stupnice je amol k C dur. Akordy označené jako septimové , například D7, nebo nějaké s jiným označením nejsou hlavní akordy. možná je to nesrozumitelné, ale kdybs to napsala, tak jsem mohl napsat konkrétní tóninu.
Doplňuji:
To je zrovna v A duru, odpovídající molová tónina je Fis mol, odvozena od 6 stupně durové stupnice, D dur je dominanta a E dur , subdominanta – tedy K základní tónině se přidávají akordy o kvartu a kvintu vyšší. A dur má tři křížky, tedy fis, cis a gis.
Tak by ta skladba měla, ale nemusí začínat tónem A. Stupnice A dur začíná A a hraje se a, h, cis , d ,e, fis, gis, a . V tónině tam nebudou všechny tóny, jen některé, hlavně tam bude a , d , e . Doufám,, že máš nějaký hudební nástroj a můžeš si to přehrát a pak zapsat do not. Já to poslouchat nebudu, protože Kryštof nemám rád.

Další odpovědi
ivzez

Kelt to rozebral dokonale.

Já to trochu zjednoduším a zároveň ztížím.
V zásadě potřebuješ rozlišit jenom
durovou tóninu od molové.

Pokud ti akordy u písně nebudou vyhovovat
(potřebovala bys melodii posadit výše nebo níže),
lze doprovod transponovat do jiné tóniny.

Na odkazovaném webu je doprovod v A dur.
Jinde píseň můžeš najít v jiných tóninách
(podle toho, co zpěvákovi vyhovovalo).