davestejk

Akordy k tonině?

Dobrý den,chtěl bych se zeptat když chci třeba složit song v tonině cdur tak vím,že mohu používat tony C,D,E,F,G,A,H,C,ale jaké akordy? Vím,že ty samé,ale durové nebo mollové? Jaké jsou na to pravidla,aby to nějak znělo? Nebo třeba tonina E dur: e,fis,gis,a,h­,cis,dis,e ,jakto že je nějaká písnička v durové tonině a používají Cm a Dm ,ale myslím že Em by se mezi Fis a Gis akordy nehodilo :( No nevim…Nějak tomu nerozumím.Děkuji za odpovědi.(Stačil by mi i nějaký odkaz na nějaký web,znám třeba dušanslany,tam je hodně hud.teorie,ale neni až tak polopatě).Nebo třeba ještě tonina Dmi:D,E,F,G,A­,B,C,D – je v ní nějaký song a přitom se tam používají durové akordy.Ještě jednou děkuji. DS

Odpovědi
radce

Nejjednodussi pisnicky si vystaci s dominantou a subdominantou k zakladnimu akordu.
Zjednodusene receno, tak ve stupnici Cdur mas na zmenu Gdur a Fdur
A pokud chces jit do mollovych zmen, tak Ami, Emi, Dmi…

davestejk

děkuji,nějak se to budu snažit nastudovat

davestejk

jo a H by bylo moll nebo dur? v mollové stupnici je také dominanta a sub dominanta ? děkuji…