SickBreed

Osvětlí mi někdo notový zápis?

Jsem absolutní hudební negramot a potřebuji udělat skrze software přepis písničky. Osvětlit prosím na tomto příkladu – http://www.scrib­d.com/doc/186­62006/Piano-Sheet-Radiohead-Karma-Police

  1. Co je 73 v levo nahoře přímo nad notovým zápisem? Tempo v BPM?
  2. Jak se zahraje konkrétní akord si najdu. Na začátku ale třeba vidím akord a pod ním v lince jsou dva stejné akordy. Znamená to že se má zahrát dvakrát?
  3. Proč má každá část notového zápisu dvě sady linek a v každé je něco jiného?
  4. V druhé části je také akord Am (v druhé pulce druhé části) ale jeho zápis je úplně jiný než toho na začátku, vlastně zcela odlišný. Proč?

5)Dá se nějak zjistit, v kterou chvíli daný akord přesně zahrát, nebo to člověk určuje podle citu?

Díky.

Nejlepší odpověď
Kelt

Hodnota 73, u toho je čtvrťová nova, na metronomu je třeba si nastavit takové tempo, je to ve čtyř čtvrtním rytmu – hodnota 4 v řádku.
Dva řádky jsou proto, že je to psané pro klavír – levá a pravá ruka. Horní, s houslovým klíčem je pro pravou ruku, druhý je psaný pro levou ruku, to je basový klíč.
Akord v rámečku je akord na kytaru, políčka ukazují, které prsty na kterém políčku se mají stisknout . Existuje tabulka kytarových značek.
Vysvětlovat hudební teorii tomu, kdo o tom nic neví, mi připadá jako , zvát člověka na výzkum egyptských pyramid a on neviděl nikdy hieroglyfy.
Obecně – Osm zahraných tonu v určitém pořadí tvoří stupnici – C dur,
Na klavíře se hraje jen na bílých klávesách, stejnou stupnici můžeme zahrát , ale když začneme hrát jiným tónem, musíme některé tóny snížit nebo zvýšit. a to se pozná podle předznamenání této stupnice, co se značí v notové osnově. Tato skladba má jeden křížek, je tedy psaná v G dur, Když se zahraje všech 8 tonu, to znamená, že ten první a poslední jsou stejné, mluvíme jak jsem řekl o stupnici. Pokud se zahraje jenom první, třetí a pátý stupeň dostaneme akord, kterému se říká kvintakord, protože se skládá z prvního, třetího a pátého stupně. Pak nemluvíme o stupnici ale o tónině, ten akord je v té tónině. Například v tónině C dur jsou tyto tóny C, E a G, existují ale obraty akordů, takže můžeme začít v pořadí E, G, C, nebo G, C, E – přitom je třeba, aby se tóny postupně zvyšovaly. Tak mohou vznikat i akordy molové. Když je psaný akord velkým písmem, jedná se o durový akord, pokud je tam malé m, jedná se o molový akord, ten se liší, že má třetí tón snížený o půl stupně – Durový má velkou tercii, molový má malou tercii.
první akord má pro pravou ruku tony A C E – to je a mol stupnice, v dolní řadě je rovněž ton A, ale toto A je o oktávu nižší .
Pokud jde o metronom, dají se stáhnout na internetu.
V případě dalších dotazů odpovím.

Další odpovědi
bolak

  1. zřejmě délka noty, těžko říct
  2. na dřevěný piano asi jo, na klávesy s přednastaveným doprovodem to dvakrát mačkat nemusíš, tam ti to jede automaticky
  3. většinou proto že jako člen druhu homo sapiens jsi vlastníkem dvou předních končetin, čili levá hraje akordy a pravá datluje, ale v tomhle případě nevím nevím jestli ten nejspodnější řádek není úplně pro jinej nástroj, protože tam je na začátku basák a je dost nepravděpodobný že jednou rukou hraješ houslovej part a druhou rukou basovej :)) každopádně už jsem z toho nějakejch 15 let venku, takže moje rady v tomhle směru budou podobných kvalit jak kdyby zedník šel stavět barák se 7 promilema v krvi a když už to měl skoro hotový, tak si vzpomněl že tam zapomněl dát cihly
  4. akord jsou tři a více tónů, a je úplně jedno jak jsou ty tóny položený, jestli je tam C1, C2 nebo malý C
  5. pokud máš hudební sluch, tak to slyšíš, ale většinou se akord mění buď při dalším taktu a nebo při další notě (příp. pomlce)