dust8

Jak je to s nalezišti ropy v Evropě?

Nejlepší odpověď
dubraro

Nejvýznamnější oblastí s těžbou ropy a zemního plynu je Severní moře. Těžbu zde provádí Velká Británie, Norsko a Dánsko. Zásoby ropy jsou odhadovány na cca 100 mld. m3 z čehož 57 % připadá na Norsko a 30 % na Velkou Británii.
V Evropě se uhlovodíky nachází v několika pánvích, ale největší zásoby i těžba je v okolí Karpat a Alp (především v jejich předpolí a sedimentárních pánvích uvnitř karpatského oblouku). Velká ložiska se nachází sev. Německu a Polssku. Tato ložiska, především plynová, jsou utěsněna permskou solí. Největší ložiska a jejich nejvyšší počet v karpatské oblasti byl nalezen v Rumunsku, ale také v Maďarsku a Polsku.
V České republice se v současné době pohybuje těžba ropy mezi 300 – 400 tis. m3. Ložiska se nachází na Moravě v převaze na jihu v geologických oblastech (karpatská předhlubeň, vídeňská pánev a na svazích Českého masivu)

Zdroj: http://www.pe­troleum.cz/ro­pa/vyskyt-ropy-soucasnost.aspx

Další odpovědi
Ametyst

Nejvíc ropy má Rusko, Norsko, Velká Británie. V Maďarsku jsou ropné vrty občas úspěšné, ale občas narazí na termální prameny a otevřou tam lázně,

Pepa25

Pořadí zemí Evropy podle potvrzených zásob ropy (od nejvíc po nejméně, neuvedené země nemají žádné):
Russia
Azerbaijan
Norway
United Kingdom
Romania
Italy
Denmark
Ukraine
Belarus
Albania
Spain
Germany
Poland
Netherlands
France
Serbia
Croatia
Austria
Georgia
Hungary
Bulgaria
Czech Republic
Lithuania
Tajikistan
Greece
Slovakia

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_cou­ntries_by_pro­ven_oil_reser­ves