Avatar uživatele

Jak je to s kouřením v dobách předchozích?

Když se podívám do doby dávné (-1989), tak se kouřilo všude možně. V nemocnicích, kancelářích,ve společných prostorách, prostě všude. Dneska je kouření docela slušně omezováno, ale kde se tenkrát vzalo to, že se prostě kouřilo všude. To tahle věc nikomu nevadila? Dokonce i zubař kouřil při vrtání zubů (viz. vyprávění pacientů). Osobně kouření odsuzuji, pokud tím někdo škodí jiným a tenkrát, kdy se pomalu nikdo nesměl ani upšouknout, tohle nikdo neřešil? Stalo se někdy, že by chtěla nějaká bývalá vláda kouření omezit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý
 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Tehdá se to opravdu moc neřešilo, až na zákazové tabulky v rozumných místech. Všeobecně bylo kouření považováno za projev chlapáctví, jako součást image.


Avatar uživatele
Bronzový

Dřív to bylo in,strašně moderní,kdo neměl v hubě cigáro,jako by neexistoval...taky nebyly zdaleka tak známé účinky tabáku na organismus atd...nekouřím 13 roků,ale začínal jsem se Startkama a Marskama za 4 Kčs. A na Slovensku jsme si kupovali na třídním výletu Detvy-10ks za 1 Kčs


Avatar uživatele
Zlatý

Moc se to neřešilo,jen pár lidí upozornovalo na škodlivost kouření.Takovým byl i Jaroslav Foglar který v příběhu Rychlých šípů na škodlivost kouření poukazoval.Příběh byl ovšem napsán ještě před válkou a po krátkém vydávání sešitů s příběhy Rychlých šípů koncem 60 let byla literatura Jaroslava Foglara zakázána.
http://postimg.org/…


Avatar uživatele

Avatar uživatele

V r.1989 vysílala televize(ČT1) pořad SONDY (marně jsem hledal tento pořad na netu) o škodlivosti kouření.Ve fabrice, kde jsem pracoval, jsme byli nekuřáci, tak na základě tohoto pořadu jsme dávali žádost na vedení fabriky, zda-li bychom jako nekuřáci mohli mít nějaké výhody.Od vedení fabriky přišla odpověď, doslaova cituji:"Nekuřáci jsou zvýhodněni dvakrát.Za 1. neničí si své zdraví a za 2.ušetří."
Poslední pořad Sondy byl v listopadu kde byl Štěpán vypískán dělníky v ČKD ( a tito dělníci by mu dnes odpustili, prtože nejméně polovina nemá zaměstnání)
zde https://www.youtube.com/…


Avatar uživatele
Stříbrný

... jo bejvaly doby,kdy alkohol byl polehčující okolnost ... doba se mění ..


Avatar uživatele
Stříbrný

V té době se "dýmalo statečně" všude, tedy také a hlavně na ZÁPADĚ !!!
Móda či zlozvyk v podobě kouření cigaret k nám přece nepřišla zrovna z Bulharska :)
Kouřilo mnoho "idolů", našich i cizích ve filmech, TV (u nás za socialismu stejně jako za 1. republiky)
Hon na kuřáky začal v Evropě mnohem později a zákazy po r. 2000 - 2005
viz. odkaz ad. Pumík.
Pravda, v nemocnicích byly kuřárny a balkony, které byly pro kuřáky.
U nás "dýmal" v ordinaci tělovýchovný lékař, kam jsme chodili na rizikové prohlídky. U "sporťáka" se kromě laboratoře, měření tuků šlapalo na kole + EKG atp.
Kouřilo se též v naší zubní laboratoři. Pak přišel zákaz kouření a vymezený prostor pro kuřáky (kuřárna a "sádrovna") v r. 1984 ;). Ohleduplnost k několika nekouřícím kolegům byla žádoucí..
Za kouření u prostor SŠ (zdrávka) jsme mívali kázeňský postih.
Externí vyučující z odborného předmětu = lékař (ředitel polikliniky s nemocnicí)
si pravidelně zapaloval cigaretu během výuky ve třídě.
"Ekonomka a pajda" měla ve stejné době kuřárny s popelníkama i na internátech.
Možná se bezuzdně kouřilo bez omezování právě proto, že se leckde lidé nemohli ani "upšouknout" :-D


Avatar uživatele
Stříbrný

tenkrát se hulilo všadě, jen ne v metanovém dole na Ostravsku (i jinde) nebo na benzínce, v letadle jo a ve vlaku měli fajčári spešl kupé kde si mohli užívat do sytosti...cíga byla levná, marsky va čtyři, clea na šest a sparty za vosum korun prosím, jo na VŠ během zkoušky i pán docent si zapálil jakoby nic


Avatar uživatele
Bronzový

bolo to presne tak, ako s DDT napriek celosvetovému zákazu, ako so včasným oznámením Černobyľa, ako s akýmkoľvek narábaním s chemikáliami a zvyškami po banskej činnosti, ako s celkovým dodržiavaním ekologických dohod zo Štokholmu z 1973......chápeme sa

proste načo by sa súdruhovia skutočne zaoberali verejným zdravým, nedajbože dovážali moderné lieky zo západu a zachraňovali tisíce? načo sa starať o životné prostredie, ktoré priamo ovplyvňuje zdravie ľudí?

súdruhovia sa tiež nechceli starať o kopu dôchodcov.....kto nevládal budovať, mohol pokojne umrieť

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1158
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.