JaNčUšKa

Jak je to s knihou Utrpení mladého Werthera?

Dobrý den, jak je to s knihou Utrpení mladého Werthera a jeho spisovatelem J.W. Goethem?
On psal tu knihu o sobě, a doopravdy se zabil, nebo jí psal o někom jiném, a nebo je to tak půl na půl? :( Dočetla jsem se že je to kniha s autobiografickými prvky.. prostě jsme se do toho strašně zamotala. Prosím poraďte. Předem mockrát děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Byl to jeho první román, takže se nezabil.

Ale román má autobiografické pozadí

Nešťastná láska a její průběh – jen stručně
Goethe se zamiloval do Charlotty Buffové, snoubenky Johanna Kestnera. Kestner a Lotta uzavřeli sňatek, aniž to Goethovi sdělili.

Sebevražda z nešťastné lásky
Goetheúv další přítel Karl Jerusalem se z nešťastné lásky zastřelil.
Zprávu o jeho smrti dostal Goethe od Kestnera, poslední část románu je místy doslova přejata z tohoto Kestnerova dopisu.

Další odpovědi
ivzez

Die Leiden des jungen Werther – kniha měla velký dopad na tehdejší mládež.
Šlo o vlnu sebevražd, mládež Werthera napodobovala i v oblékání…

Kniha vyšla v roce 1774 (autorovi bylo 25 let), J. W. Goethe zemřel 22. 3. 1832.
Doplňuji:
J. W. von Goethe:
http://de.wiki­pedia.org/wiki/Jo­hann_Wolfgang_von_Go­ethe

Die Leiden des jungen Werthers:
http://de.wiki­pedia.org/wiki/Di­e_Leiden_des_jun­gen_Werther