Kepler

Jak je to s bezúdržbovými olověnými bateriemi?

Mám v tom poněkud nejasno. Dosud jsem si myslel, že tam patří jen gelové baterie, ale setkal jsem i s výrobky takto označovanými, které obsahují kapalný elektrolyt, který není nutno dolévat. Jak je to řešeno, opravdu neemitují kyselé výpary?

Nejlepší odpověď
Edison

Elkon se mýlí. Bezúdržbové pochopitelně existují. Odfpařený kondenzát je u nich vracen zpět do prosotu elektrolytu. Musejí však být vybaveny přetlakovými ventily a přetlakovaný kondenzát je pak vyveden mimo baterii.

Gel je jen forma elektrolytu. Kyselé výpary kondenzují ve víku a jsou vraceny zpět. Kouzlo tedy tkví v mechanické konstrukci pouzdra a víka baterie. To bylo možno vypracovat až se zavedením speciálních plastů. Pokud by bylo výparů příliš, jsou baterie vybaveny přetlakovými mechanismy.

Doplnění: Za správné funkce přístrojů a dobíjení (na které se dnes mimochodem velmi dbá) k nadměrnému odpařování, které by neúměrně zvyšovalo tlak, prakticky nedochází.

Další odpovědi
elkon

Bezúdržbové olověné baterie neexistují. To jsou jen kecy.Do olověné baterie je potřeba občas dolít destilovanou vodu, pokud se odpaří, tak aby byly desky pod hladinou.

aliendrone

V zásadě jsou DVA typy bezúdržbových PB akumulátorů. Jeden už zmínil Edison (gelové), ten druhý jsou AGM. To je ta srajda, která se cpe do soudobých aut se start/stop zhovadilostí a je několikanásobně dražší, než klasický Pb akumulátor se stejnou kapacitou, přičemž aby AGM vydržel v provozu déle, než 2 roky je UTOPIE (no, možná někde v laboratoři). :(

Jinak klasicé Pb akumulátory se zalitými elektrodami VŽDY produkují plyny (to ostatně ale i ty bezúdržbové, pokud jsou špatně provozovány), jakkoliv jsou postupy, které tento vývin omezují. (např. rekombinací za přítomnosti kadmia, arsenu či selenu – podrobnosti ale neznám)

Jinak mosoj má pravdu v tom, že se jako „bezúdržbové“ prodávají i klasické zaplavené Pb aku s omezeným vývojem plynů viz výše. A to proto, že se počítá s maxživotností 5let, což takový akumulátor obvykle ustojí i bez dolévání, pokud je jinak dobíjení v pořádku. :)

Jinak klsický zaplavený PB akumulátor v případě, že je DOBŘE provozován, tedy doléván, netrápen systematickým častým prudkým vybíjením [idiotstartování] a dobíjen, resp. nehnán až do krajnosti při vybíjení zvláště (za nízkých teplot!) vydrží V AUTĚ klidně i 8+ let! Což při jeho ceně je podle mne stále bomba v porovnání s ostatními typy akumulátorů. :)

Edison

Pěkně jsi to popsal. Je to v podsatě tak. Bezúdržbovost je omezena v zásadě omezenou životností baterie, čili není nekonečná. Ke gelovým: Gel je v podstatě jen jiná forma zaplaveného akumulátoru. Jistě, má upravenou strukturu elektrod i jinou chemii (ono by to jinak nešlo). Gel má několik výhod a několik nevýhod, ty dyžtak zmíním jindy. AGM… to je kapitola sama pro sebe. Ty ale moc neznám.

Kepler

elkon: neexistují? Tak se podívej do nabídky e-shopů. Jsi sto let za šimpanzama. Tyhle baterky jsou uzavřené, bez demontovatelných zátek a mohou pracovat v jakékoliv poloze, aniž by se vylil elektrolyt.

mosoj

Opět kecáš. Obchody vydávají za bezúdržbové i calcifikované AKU, plněné klasickým elektrolytem, které mají snížený odpar a není je třeba tak často dolévat. Klidně i několik let, ale je to tvoje rozhodnutí. Může i nemusí. Zátky mají, ale dobře kryté celistvým krytem, který samozřejmě jde odstranit a hladinu elektrolytu zkontrolovat. Navíc musí mít odvzdušnění, takže bych tě s tou polohou chtěl vidět!! No, pokud dáváš na reklamu obchodů, tak jsi asi tak s těma šimpanzama nastejno, nastejno!

Kepler

Myslím, že to mně i tobě Edison konečně vysvětlil…