Smode

Lze zamrzlou autobaterii po rozmrznutí a nabití ještě používat?

Zamrzla mi kvůli krátkým trasám autobaterie. Lze ji po vyjmutí z vozu, ponechání pár dní při pokojové teplotě a následném nabití ještě používat? Nebo je definitivně v háji, toto jednání by bylo zbytečné a mám raději rovnou koupit novou? Mnou vyhledané odpovědi na tuto otázku jsou často protichůdné. Prosím tedy motoristy kterým se stalo to samé o zkušenosti.

Děkuji!

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud baterie zmrzla, je to známkou toho, že byla hodně vybitá a elektrolyt už měl nízkou hustotu. Je tu nebezpečí, že už došlo k nevratné sulfataci článků. Záleží na tom, jak je baterie stará. Za pokus to ale určitě stojí, nabíjet raději pomalu a delší dobu. Je možné, že baterie ztratila část své kapacity.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Ta baterie je pravděpodobně v „háji“. Já to už kdysi taky zkoušel, ale zmrznutím zřejmě dochází i k destrukci olověných desek. Už to, že zamrzla, svědčí o tom, že už nebyla úplně OK. Ona se sice trochu po rozmrznutí a nabití trochu „zventí“, ale kapacitu už má minimální a samovybíjecí efekt je maximální. Doporučují se na to vykašlat a za cca 1000,– Kč koupit novou. Má dlouholetá zkušenost je, že baterka vydrží 4–6 let a pak odejde do motoristickýho nebe.:-(

gecco

  1. správně píšeš, že ji musíš nechat pomalu rozmrznout a ´aklimatizovat´ (asi to nemusí být několik dnů – a klidně stačí teplota ´sklepa´, cca 10°C a více)
  2. zkontroluj si hladinu elektrolytu, pokud nebude dostatečná, dolij destilku (odpadá u bezúdržbových)
  3. nabij ji, klidně ´dvakrát´ (po několikahodinovém odpojení nabíječky ji znovu připoj

Pak ji

  1. přeměř při zátěži
  2. používej

a uvidíš…
😉
Při dostatečném vybití autobaterie může zmrznout a záleží jen na náhodě, jestli krystalky ledu poškodí konstrukci článků.
___
Podotýkám, že nepíšu z vlastní zkušenosti – baterka mi nikdy nezamrzla – dával a dávám si na to pozor…
😉

Dochy

Nedokážu Ti dát přímou odpověď, ale mám pár věcí na zvážení:
Tu baterii jsi používal teď na krátké trasy výjimečně, nebo to byl běžný provoz auta a až teď se vybití projevilo? Jak je ta baterie stará?
Pokud to byl její běžný provoz a do teď bylo vše OK, dobíjecí soustava v autě je také OK, pak i když ji oživíš, při nejbližších mrazících Tě s velkou pravděpodobností zas nechá ve štychu.

Po pravdě: už jsem na nějaké oživování a dobíjení staré autobaterie v zimě přestal věřit… Ale osobní zkušenost s doslova zamrzlou baterií nemám.

mosoj

To záleží na mnoha okolnostech. nech ji rozmrznout, nabij ji , nejlépe malým proudem (cca 500 – 1000 ma) . Pokud máš ovšem možnost. Jinak použij nabíječku , kterou máš k dispozici .
Baterie to mohla přežít nebo ne. To ale již v tuto chvíli možná víš.

Elektrolyt u baterie vybité na 50% zamrzá již při cca –15oC. A to leckde bylo.
U baterie téměř vybité bod tuhnutí stoupá na –7oC.
V zimně je třeba udržovat baterii v autě stále nabitou!!