Kuchařosatan

Jak je možné, že za druhé světové války existovala polská Zemská armáda, když bylo Polsko okupované?

Jak je možné že za druhé světové války existovala polská zemská armáda, když bylo Polsko okupováno?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud máte zájem, přečtěte si uvedené články, na netu jich najdete víc, a dovíte se, proč se armáda vytvořila.

"Domácí neboli Zemská armáda

Polsky Armia krajowa (AK), byla největší podzemní odbojovou a ozbrojenou organizací v Polsku během období druhé světové války. Vznikla v roce 1942 spojením Svazu ozbrojeného boje (ZWZ) a dalších odbojových organizací. Měla skoro 300 000 členů.

Jejím úkolem nebylo vést otevřený partyzánský boj s nacisty, ale připravit připravit povstání, které by vypuklo ve chvíli, kdy budou nacisté oslabeni..

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/byla-to-nejvetsi-odbojova-sit-v-evrope-polaci-si-pripominaji/r~fb06509­6f51611e6a3fa002590604f2­e/

Zemská armáda vedla Varšavské povstání, které skončila zkázou Varšavy. po 63 dnech vzdoru.

"Zemská armáda (Armia Krajowa, AK), která podléhala polské exilové vládě v Londýně. Ta se obávala převzetí moci Sověty, ke kterému došlo v Lublinu, prvním polském městě osvobozeném Rudou armádou, kde Sověti okamžitě ustavili 23. července 1944 komunistickou vládu a Lublin se stal dočasným hlavním městem komunistického Polska.

Hitler viděl v povstání stejně jako Stalin skvělou příležitost, jak se jednou provždy zbavit vzpurných Poláků. Jeho říšský velitel jednotek SS Heinrich Himmler proto vydal rozkaz, aby německé jednotky ve Varšavě vraždily zajaté bojovníky i všechny civilní obyvatele včetně žen a dětí bez ohledu na Ženevské konvence. Z jeho rozkazu měla být Varšava má být srovnána se zemi („Warschau wird glattersiert“)“, také jako odstrašující příklad pro zbytek Evropy."

Více se dovíte v odkazu.

https://www.de­nik.cz/ze_sve­ta/touha-po-svobode-skoncila-zkazou-mesta-od-varsavskeho-povstani-ubehlo-75-let-20190731.html

Další odpovědi
Drap

Bylo to v podstatě partyzánské hnutí,Základ byl tvořen příslušníky bývalé armády. Šlo o odboj, stejně jako v mnoha jiných zemích.