Questman

Jak je možné, že všichni vojáci (nebo policisté) neohluchnou?

Jakto, že když je nutné i při střelbě z malorážky mít na otevřených prostorách nasazená bezpečnostní sluchátka, tak spousta vojáků, kteří třeba ve Vietnamu nebo v WWII stříleli dlouhými dávkami ze samopalů, pušek, kulometů a blízko nich vybuchovaly granáty a miny neohluchli, ačkoliv žádná sluchátka nebo ucpávky do uší neměli? A tito vojáci se dožili často i vysokého věku a přesto pořád slyšeli lépe než většina dnešních sluchátkových teenagerů.
Tahle otázka mi vrtá v hlavě už dlouho a prostě to nechápu.

Odpovědi
led

Vtipné:A tito vojáci se dožili často i vysokého věku a přesto pořád slyšeli lépe než většina dnešních sluchátkových teenagerů.
Pri krátkodobom, sa dá otvorením úst čiastočne stlmiť vnútorný tlak a tým dopad zvukových nárazov na ušný mechanizmus.
Síce počuli lepšie než „dnešní sluchátkoví), to je pravda, ale zase nie tak dobre, ako keby tú streľbu nemuseli počúvať. Organizmus si vytvoril ochranu pred tlakovými vlnami, spôsobenými zvukom a výbuchmi, zhrubnutím membrány bubienka. To znamená, že určite zvukové frekvencie už nepočuli. Koncertnými majstrami už veľmi nemohli byť.
"Sluchátkoví“ teenegeri tým, že si muziku prebasovávajú (vraj, aby počuli rytmus) a dávajú „volume max“ dlhodobom počúvaní, (tak isto im bubienok prestáva reagovať) už nie sú schopní počuť normálnu hlasitosť ľudskej reči, nie to, aby počuli aj jemné odtiene hudby.
Tento problém pozorujem u kolegu (nie teenegera, len o 40 rokov mladšieho), od ktorého, keď niečo chceme musíme zosiliť hlas a to pritom pracuje s hudbou :(

mosoj

Jak víš že slyšeli lépe ?
Sloužil jsem na vojně jako mechanik proudových letadel dva roky. Ochrana sluchu gumové špunty, nebo sluchátka, někdy z frajeřiny ani to !! Málo, protože hluk se dostává do hlavy zátylkem !!! Vojáci z povolání nosili přilby !!
Zbytek života jsem pracoval v hlučném provozu.
Slyšel jsem dobře. Ovoce začínám sklízet nyní !!!!

rigormortis

A co eustachova trubice?
Ta vyrovnává tlak mezi dutinami…když například u děl měli vojáci zavřená ústa, mohli jim bubínky popraskat, ale to není nic co by samo od sebe nesrostlo, jelikož prasklý bubínek pokud není úplně roztrhán, tak sroste…je pak sice zjizvený a hůř se na to slyší, ale jinak v pohodě.
Takže při střelbě bez sluchátek stačí mít otevřená ústa, nebo dobře průchozí nosní dutiny.

Lamalam

Pochybuji o tom, že slyšeli pořád stejně dobře.

arygnoc

je málo vojakov či policajtov, ktorí fakt strieľajú „naostro“ (vo vojne, v akcii), skôr sa jedná o jednorázové zásahy (u polície, ale i armády), akcie netrvajú dni či týždne mesiace (resp. ostré, akútne nasadenie v nich), ale skôr maximálne hodiny či minúty.
okrem toho vojaci i policajti majú pri takýchto akciách často uši zašpuntované >komunikáciou< (sluchátka, špunty, často integrované priamo do anatomickej prilby).

Takže sa jedná o krátkodobé zaťaženia hlukom (na rozdiel od poslucháčov rocku cez sluchátka).

Strelca držiaceho samopal a sypajúceho z neho prázdne nábojnice 90 – 120 minút v kuse vidíme iba vo filmoch. Realita je iná.

Questman

arygnoc

v otázce zmiňuji hlavně vojáky z války ve Vietnamu a 2.sv.v. a ti určitě žádnou komunikaci v uších neměli a střelba trvala dlouho a byla častá.

Questman

Mosoji, zkusil sis někdy jaké to je, když ti u nohy bouchne třeba jen petarda když máš ocelovou přilbu na hlavě? Nebo když ti na takovou kovovou helmu spadne kámen? Já jo a to je pak šupa že pak pět minut odezíráš ze rtů. Nevím jak dnešní helmy ale dřívější kovové zvuky ještě více umocňovaly (kov vede zvuk lépe než vzduch).