zjentek

Jak hluboce se genetika dotýká faktu, jak vypadáme, cítíme se, chováme a tváříme?

Jsou podobný otázky nějak zmapovaný, třeba vědecky? Dá se vyjádřit procenty, nebo jinými způsoby či jednotkami?

Genetika a naše já.

Nejlepší odpověď
annas

Něco k tomu, co dědíme po rodičích

Určitě neplatí, že je dítě celé po matce či otci, pokud nejde jen o vzhled.

„Vrozené prvky se nejvíc týkají temperamentu – obdobná míra extroverze či introverze, emocionálních prožitků, rychlosti reakce, citlivosti na různé podněty a také rozumových schopností – dědí se inteligence, schopnost koncentrace, stejné typy paměti, styly učení," konstatuje RNDr. Marek Minárik.

Problémové geny

Podle Minárika nastává velice zajímavá situace u dětí alkoholiků, narkomanů a kuřáků. Mají totiž silné genetické predispozice podlehnout stejné závislosti – také často začnou ve velmi mladém věku, ještě před pubertou. U těch, co svodům odolají, nastane paradoxně opačný extrém, silná averze z nich udělá celoživotní abstinenty, nekuřáky apod.

Co všechno dědíme

Nezvratně je prokázána dědičnost u těchto faktorů – výška, do jisté míry i hmotnost (hlavně sklony k obezitě), barva očí, vlasů, tvar ušních lalůčků, prstů, včetně tzv. brachydaktylie (krátkoprstosti), holohlavost, levorukost, množství pigmentu v kůži, daltonismus (barvoslepost).

„Ví se o vrozených sklonech k vytváření krevních sraženin, s nimi souvisí i riziko opakovaných potratů, k fenylketonurii, hemofilii, cystické fibróze. U dalších nemocí si tak jisti nejsme, tam působí víc vlivů – prostředí, klima, stravování, životní styl, imunitní i psychické dispozice," upozorňuje odborník." atd.

https://zeny.i­prima.cz/rodi­na/po-kom-je-aneb-co-vsechno-po-vas-muze-dite-zdedit

Další odpovědi
Kepler

Geny, které jsme zdědili, mají zásadní vliv na to, jak vypadáme, jakou máme povahu, jakými nemocemi trpíme, kolika let se dožijeme apod. Protože ale část našich genů pochází i z více generací před námi, těžko se jejich vliv dá exaktně určit, můžeme uvažovat jen o pravděpodobnosti. To, jak se cítíme, chováme a tváříme je už jen výslednicí momentálních vlivů okolí.

anonym

genetická konfigurace určuje naprosto vše, tedy kompletní podobu organismu. Geny rozhodují nejen o vaší barvě očí, zvláštní alergii či šestém prstu u nohy, ale i o tom zda vůbec budete člověk a ne třeba delfín hopkavý.

Pepa25

Spor dědičnost versus prostředí (anglicky Nature versus nurture) není rozhodnutý, je k tomu spousta studií genetiků, psychologů a dalších. Dost IMHO záleží, jaké řešíme faktory. U vnějších (typu barva očí apod.) podle mě vedou geny, u chování atd. už to není tak jednoznačné. Někde jsem četl, že podle nějaké studie 60% osobnosti jsou geny a 40% prostředí, ale bohužel si nepamatuju zdroj.

Kelt

Podle genů můžeme mít postavu, barvu očí, vlasů tvar obličeje, náchylnost k nemocem. něco je po rodičích, něco po jejich rodičích atd. A jak se cítíme a chováme, to je něco jiného. Podle postavení, výrazu obličeje se nějak cítíme a cítíme se nějak a podle toho vypadáme. Herci toho využívají, že z postoje se dá přečíst nálada člověka. Také podle toho se projevuje hlas, dýchání, mimika a pod. Představ si člověka, který jde vyloupit banku a zpívá si, vyskakuje a na všechny se směje. Naopak takový člověk má charakteristický pohyb, pohled, hlas a podobně. A navíc takové chování jde napodobit naučit se. Nevím, co myslíš vědecky. Ale je známo, že mozkové vlny a jejich čtení prozradí to, co chce říci ještě dříve, než to člověk řekne ve skutečnosti. A nezáleží, jakým jazykem mluvíš.

Mc Merkurion

… jak jsem již odpovídal zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-konkretni-gen-ci-retezec-dna-je-zodpovedny-za-vznik-pih >>> v případě zájmu doporučuju sledovat seriál Expertiza: https://www.te­levizeseznam.cz/po­rad/expertiza …