Lgee

Jak fungují federace?

Jak funguje třeba USA, má to několik států, tak to že jsou ty staty součastí federace apod. mají dané ve své ústavě nebo jak je toto řešené?

Odpovědi
Daidal

Na základě společné ústavy (nebo osoby, hlavy státu), která je sjednocuje. Tam je řečeno, co a jak. Dále může každý ten stát mít vlastní právní systém (do určité míry… podle ústavy, která platí pro všechny ty státy). Jedna ústava, jeden prezident a další složky moci společné pro všechny ty státy. „Zbytek“ už je na těch státech samostaně, ale ty hlavní „věci“ jsou společné. Federace je víc než unie, ale není unitární (zcela jednotný stát do všech detailů. Jsou to státy ve velmi blízkém společenství fungující skoro jako jeden stát – nebo přesněji jeden stát, ale s rozdílným vnitřním systémem podle území, formálně se jedná o několik spojených států, které ale nejsou samostatné a v podstatě to nejsou státy).
Třeba ČSR a ČSSR byly unitární, pak bylo federací, pak se oddělily na zcela samostané, nezávislé státy. Teď jsou součástí unie (EU s mnoha dalšími).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

No ale když to dřiv byly nezavislé státy, tak si ten stát přece musi nějak před vstupem do federace změnit ústavu, když ve federaci jsou podřizeným subjektem, tak je to proti ústavním ustanovením každého státu..