paul1

Jak funguje železná konstrukce rozhledny při zásahu bleskem?

Platí, že železná konstrukce rozhledky při zásahu bleskem funguje jako Faradajova klec? Ochrání před bleskem přítomné
turisty?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Z hlediska bezpečnosti ohledně blesku jsi uvnitř Eiffelovky v bezpečí. Je to prakticky mnohokrát ověřeno. Jinak má ale Kepler pravdu – účinnost Faradayovy klece je přímo úměrná tloušťce kostry (vodičů, ze kterých je tvořena) jednak a druhak jejich hustotě. Síť tvořená konstrukčními „oky“ Eiffelovky není schopna zadržet elektrické pole, na to není dost hustá. Např. mikrovlny z tvé domácí trouby jí proniknou skrz naskrz. Nicméně blesk (el. proud) se spolehlivě sveze po jejím povrchu (vnější konstrukci), takže toho se nesmíš při bouřce dotýkat, hezky buď schovaný uvnitř. ;) :D

Další odpovědi
annas

https://www.rhi­nobldg.com/10-lightning-mythbusters/

Odhalení mýtů a legend od faktů o blesku

MÝTUS: Kov přitahuje blesky.

To je mýtus. Kovové předměty nejsou více zasaženy bleskem než jakýkoli jiný předmět. Blesk zasáhne cokoli, co stojí v jeho cestě.

Kovové struktury jsou však méně pravděpodobně poškozeny bleskem.

Kov snadno vede proud. Dobře uzemněné ocelové budovy například při nárazu blesku přenášejí elektrický náboj neškodně do země. Elektrický odpor dřevařských konstrukcí způsobuje, že jsou velmi náchylné k poškození nárazem.

UPOZORNĚNÍ: Proto se držte v kovové věží dál od kovových oplocení, zábradlí, ocelových trubek, dveří a oken., postavte se stranou od stěn a podpěrných sloupů.

Kepler

Aby klec fungovala jako Faradayova, nesmí mít otvory určitou minimální velikost. Tedy rozhodně ne jako Eifelovka, nebo Petřínská rozhledna.
http://people­.maths.ox.ac.uk/tre­fethen/chapman_he­wett_trefethen­.pdf

mosoj

Nijak!! Jako obyčejný vodič. Opravdu otázka na ocenění.

anonym

Tohle dostalo ocenění Dotaz+, no to mě podrž.

led

Ako hromozvod zvedie blesk (elektrický výboj) do zeme. Tak, ako sa nemáte držať hromozvodu a jeho uzemneného vodiča počas búrky, tak isto sa nemáte držať kovovej konštrukcie rozhľadne počas búrky, pretože vaše telo by tvorilo ďalší vodič (ruka-noha)

Meclik

Blesk sjede po vnější kovové části do země, tudíš jsou lidé uvnitř v bezpečí. Mám za to, že vzhledem k bezpečnosti je vnější od vnitřní části nějakým způsobem ještě odizolovaná.

aliendrone

Dby>>> Náhodou protentokrát s oceněním souhlasím. Hodně často zde totiž dostávají ocenění „Dotaz+“ otázky jako: „Nebo už je líp?“ apod. intelektuální skovsty. ;) :D :D