martindr

Jak funguje kreditní karta a kontokorent?

Třeba když si od banky od května sjednám úvěr v podobě kreditní karty na 10 000. 10 000 korun utratím, tak mám většinou (bezúročné období) většinou 55 dní, abych to zaplatil. Nebo ta utracena částka 10 000 Kč se musí splácet v měsíčních splátkách? Funguje na stejném principu i kontokorent?

Nejlepší odpověď
Alesh

Obojí je kravina, z kontokorentu platíš úrok z každého dne, u kreditky se musíš dostat do těch limitních dnů zase na nulu, jinak platíš ale o dost víc než u jiných půjček. Obojí je založeno na využívání lidské blbosti a nedisciplinova­nosti. Místo aby si ti lidé udělali trochu vatu a nechodili „do mínusu“, tak si raději založí dluh a ten si pak vesele živí a nedejbože nechají narůstat, až do toho spadnout.

Další odpovědi
gecco

kreditka – za zúčtovací (obvykle kalendářní měsíc) období utratíš nějakou sumu, po jeho skončení máš nějaký čas (15 a více dnů – to "bezúročné období je lhůta včetně daného zúčtovacího období) na celkové splacení; pokud nesplatíš vše, máš danou minimální splátku (bývá 5% z utracené, ale může se lišit), zbytek dluhu je úročen vysokým úrokem (20 % a více); obvykle musíš aspoň jednou do roka splatit vše; tedy je výhodné vždy splatit
kontokorent – je podobný, ale úročení není tak vysoké (resp. bývá nižší, tak od 15 %); obvykle musíš aspoň jednou do roka debet vyrovnat (jinak se neprovede obnovení a o kontokorent přijdeš
___
Přesné podmínky zjistíš u dané banky, liší se.
😉

Dochy

Kreditka – Máš všechny nákupy kartou na dluh. Bezúročné období máš cca 15–20 dní po vyúčtování za daný měsíc (bezúročné období 55 dní je reklamština – vzahuje se jen na nákupy provedené první den PO provedeném zůčtování. na nákupy provedené o den později to již bude jen 54…). Zpravidla se vztahuje jen na nákupy zaplacené kartou. Pokud tvá karta umožňuje výběr hotovosti a ty toho využiješ, pak se úrok počítá ihned. Pokud nesplatíš vše v rámci bezúročného období, musíš splatit alespoň uvedenou minimální splátku (myslím, že obvykle bývá cca 3–10% ze zůstatku dluhu s nějakou minimální částkou tedy pokud máš min. splátku 5% nebo 400,– a nákup za 1000 pak minimánlí splátka nebude 50kč ale 400). Pokud nesplatíš ani minimální částku, jsou zpravidla účtovány poměrně silné pokuty (poplatky za odeslání upomínky). U kreditky zpravidla není nutné ji celou splatit někdy během roku!!! (Gecco !!)(Alespoň o žádné takové kreditce nevím, toto pravidlo by šlo proti podnikatelskému záměru společnosti kreditku poskytující – pro společnost v ideálním případě se Ti dluhy kupí a kupí a ty platíš úroky a platíš…)

Kontokorent je jen „pojistka“ proti přečerpání běžného účtu. Někdy se platí poplatek už jen za to, že máš kontokorent povolen. Úroky bývají nižší než u kreditek, ale nemáš žádné bezúroční období. Obvykle je nutné od čerpání kontokorentu kontokorent splatit do roka (alespoň jeden den v roce, bys měl mít na účtu kladný zůstatek). Nejsou zde žádné povinné minimální splátky (jen povinnost dluh do roka vyrovnat). Bacha – úroky Ti mohou sjednaný kontokorent přečerpat a pak mohou být různé a různě citelné sankce (pokuty, zvýšený úrok, vypovězení kontokorentu s povinností splatit jej)

uvedené příklady podmínek jsou „tipické“ konkrétní si musíš zjistit pro konkrétní produkt

gecco

Dochy – měl jsem takovou kreditku (nutno jednou do roka 100% splatit) – a protože jsem si tohoto ´ujednání´ nevšiml, přišel jsem o ni… Už je to ale asitak 15+ let, takže si podmínky přesně nepamatuju (jen, že byla u ČSOB a.s.).
😉
Takže jsem si vyřídil jinou (bezpoplatkovou), kterou používám jen v zahraničí (tam je skoro nutná – při nákupu některých služeb, u nás už je také výhodná) a poté ji plně dotuju…
😉

Dochy

Aha tak to mně překvapuje. Je fakt že řádově před 15 lety jsem se o kreditky moc nezajímal. V tom případě sorry za tu poznámku v odpovědi. U současných jsem vážně o žádném podobném ujednání nikde neslyšel.
Také jsem byl rád, když jsem v zahraničí měl ty kreditky ssebou. V UK jsou s některými CZ kartami (zvlášť debetními) potíže. Navíc moje banka, ač v CZ OK, není proslavená zrovna příznivými převody měn (alespoň z pohledu klienta)

gecco

Nic se neděje…
😉
Jo – v UK, když jsem si chtěl u Hertzů půjčit auto, by to bez kreditky skoro nešlo…
😉

Dochy

Alesh: Netvrdil bych že je to kravina. Samozřejmě obojí je komerční produkt, který někdo musí zaplatit.

Obojí je nějaká forma dluhu a člověk si musí rozmyslet, zda pro něj má smysl do toho jít Případná chyba se platí a docela draze. Vyžaduje to disciplínu.

Osobně mám jednu kreditku bezpoplatkovou, druhou „vracející“ troufám si tvrdit, že celkově jsem s oběma v plusu, přestože už jsem u obou jednou zmeškal splátku (dost jsem kvůli tomu nadával – na sebe – ale u obou jsem dostal min. jednou nějakou reklamní pobídku takže se to navzájem nějak srovnalo) U té vracející sice platím měsíční poplatek, ten je ale menší než průměrná premie za použití karty.