Ametyst

Jak funguje kofein na pijáky kávy?

Jak se tělo brání, aby příliš mnoho kávy neškodilo, a srdce nepumpovalo jako před explozí?
Kde se co vypne v těle, že čtvrtá, pátá káva denně už neúčinkuje? Takový člověk si dá večer kávu, a jde spát.
Jak je to možné?
Ptám se proto, že jsem slyšela dva cestovatele mluvit o tom, jak jsou oba “sjetí” a plní energie na tři dny dopředu, když vypili po týdnech svou první kávu. Přesně tak má asi káva fungovat.

Nejlepší odpověď
annas

Kávu nepiji. Začínám den zeleným čajem nebo teplou vodou s citronem.

Něco jsem našla.

https://www.e15­.cz/magazin/pi­jaky-kavy-muzeme-rozdelit-do-tri-kast-podle-toho-jak-reaguji-na-kofein-1349082

Pijáky kávy můžeme rozdělit do tří „kast“ podle toho, jak reagují na kofein.

"Někoho káva „nakopne“ a jiný pomalu ani neví, že ji vypil. Vědci zhodnotili celkovou bilanci kofeinu v lidském organismu. Účinek kávy záleží na tom, jak je naše tělo geneticky vybavené.

Káva nepůsobí na každého stejně.

Dnes holdují kávě pro její chuť a povzbudivé účinky miliony lidí po celém světě. Nápoj však nepůsobí na každého stejně. Někdo po jediném šálku nezamhouří oko dlouho do noci a druhý spí jako nemluvně, i když jich vypil před spaním třeba pět. Klíčovou molekulou zodpovědnou za stimulaci organismu kávou je kofein."

V organismu se váže na stejná místa jako adenosin, který je na rozdíl od kofeinu lidskému organismu vlastní. Adenosin patří ke „spánkotvorným“ látkám, které vznikají v mozku při nevyspání. Kofein účinky hromadícího se adenosinu oslabuje a zahání tak ospalost.

Schopnost vazby na molekuly, které řídí činnost svalu, zajišťuje stimulační efekt kofeinu na srdeční svalovinu a krevní oběh. Ve sportu proto patří káva a v ní obsažený kofein k oblíbeným povoleným podpůrným prostředkům. Někteří profesionální cyklisté vypijí před náročnou etapou i deset šálků.

Na nervový systém účinkuje kofein přes molekuly adenosinových receptorů, jež si lidské tělo vytváří podle genu ADORA2A. Lidé mohou zdědit různé varianty tohoto genu a následně pak jejich receptory vážou kofein pevněji nebo volněji."

Další odpovědi
orwell

Tělo je moudré a dokáže se bránit tomu, co mu neprospívá, ovšem jen do určité míry. U každého to funguje trochu (či více) jinak. Já si klidně mohu dát 2 smrťáky za sebou a nic se neděje. Klidně jdu chrupat a nic mně v tom nezabrání. Taky po vypití šálku kávy necítím žádnou vzpruhu, ani zvýšenou chuť k jakékoliv činnosti. Nevím co s tím, asi to nechám tak, jak to je.

seraphico

Kofein je droga a stejně jako u jiných drog platí, že časem si tělo na onu drogu svým způsobem zvykne a vytvoří si rezistenci. Zatímco narkomani si zvednou dávku nebo přejdou na něco silnějšího, tak u kávy to neplatí. Káva, respektive kofein, nemá tak devastující účinky na tělo a mozek, takže nedochází k takovým vedlejším účinku při absenci kofeinu jako u dalších drog.
Kofein na každého působí jinak, takže je možné, že zrovna na ty dva cestovatele působila silněji. Zvlášť, když nevíme, kterou kávu vlastně vypili.
U pijáků kávy tedy časem opravdu dochází k rezistenci na kofein, čili účinky jsou postupem času slabší. Aby se pijáci hodili „do pohody“, tak si svou ranní kávu dát musí a tím si tělo nahodí do fungujícího režimu.

elkon

Pouze jsem to našel, ale nečetl. Kafe nepiju, tak mě to nezajímá. Ale třeba je to pro někoho zajímavé.
https://www.a­romaniac.cz/blog/ko­fein-a-jeho-ucinky-na-lidsky-organismus/

Kelt

Piju rozpustnou kávu. Lžička do hrnku. A denně si jich dám asi 5, možná více. Nepočítal jsem to. Nesladím,

VaclavZeman

No, nevím. Je to pravda, protože kávy na mě mají téměř nulový účinek. Denně jich piju cca devět. Měl bych to snížit, ale nic jiného mi nechutná. Můj rekord byl deset. A stejně jsem neskutečně unavený. Děkuju.

tom4

Piju kávu přes deset let, 2–4 silná espressa za den. Nemá na mě už žádný vliv, ani těsně před spánkem. Mám to jako mírnou závislost (na její chuti), ale jako člověk s nízkým tlakem v rámci možnosti OK.

Ametyst

Seraphico: To mi právě bylo vždycky divné, že po ránu má člověk nejvíc energie a je odpočatý. Tak proč potřebuje nakopnout pomocí kávy. 🙂

seraphico

Že jo. Člověk by to čekal až na konec dne, ale ono je to opačně. 😄