autacek

Jak funguje „generátor náhodných čísel“ ve slosování EET?

Jsem myslel, že čísla jsou jasně daná, tím jak se vygenerují na serveru EET a zaregistrují v soutěži. Funkci generátoru náhodných čísel si pak představuji tak, že generátor něco vygeneruje a pokud to souhlasí s číslem registrované účtenky je znám vítěz, pokud ne, generuje se dál. Ale vzpomínáte si na kauzu Binga na Nově a prodaných losů, jak byli soutěžící ujišťováni o neprůstřelnosti slosování. Lze vůbec správnost nějak ověřit, nebo nezbývá než věřit?

Odpovědi
anonym

Od toho je certifikace každého konkrétního generátoru a dohled nad procesem losování. Nic z toho samozřejmě není stoprocentním garantem, že k podvodu nedojde 🙂

Popis principu generátoru náhodných čísel by byl na delší dobu a tady rozhodně doporučuji klepnout na odkaz a prostudovat si to na místech kde to popisují obšírněji https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gener%C3%A1tor­_n%C3%A1hodn%C3%BDch_%C­4%8D%C3%ADsel

Nejjednodušší generátor náhodných čísel který máme každý v PC/telefonu/ta­bletu je založen na systémových hodinách. Kdykoliv je požadováno náhodné číslo prostě jen dojde k odečtu měřeného času v řádu milisekund. V tomto řádu čas běží tak rychle že každý odečet představuje v podstatě náhodné číslo 🙂 Jednoduchý trik… Samozřejmě lepší generátory náhodných čísel jsou založeny na zdánlivě náhodnějších jevech a ještě přesnějších řádech jejich měření …