Anask

Jak funguje elektrostatika?

Dobrý den, potřebuji pomoci s těmito otázkami:

  1. Zelektrujte třením pravítko a podepřete je tužkou pod jeho těžištěm. Přiblížíte-li k jednomu konci pravítka ruku, pravítko se k ní přitáhne. Vysvětlete.
  2. Je možné zelektrovat skleněnou tyč tak, abychom na jejích koncích dostali dva opačné elektrické náboje?
  3. Proč používáme při utírání prachu z gram. desky antistatickou utěrku (nemáme ji utírat obyčejnou látkou)?

U prvních dvou opravdu nevím, ale u toho třetího bych řekla, že používáme antistatickou utěrku, aby nedošlo k poškození gram. desky, jelikož by mohlo dojít k jejímu zelektrování.

Děkuji za pomoc.

Odpovědi
Clouseau

1:Tak hlavní je uvědomit si jak co zelektrizujeme… Izolanty je možno zelektrizovat tak že mají na jedné straně kladný a na druhé straně záporný náboj… Vodiče nikoli. Ty můžou nést pouze jeden typ náboje (kladný nebo záporný) Co je vodič a nevodič-izolant? Zjednodušeně řečeno vodič je vše co vede elektrickou energii, když se tím dotkneš drátu pod napětím tak to pocítíš… (nedoporučuju zkoušet na napětí vyšším jak 48V – zásuvka na zdi nezkoušet!!!)
No ale k otázce… Pravítko má po zelektrizování na jednom konci kladný a na druhém záporný náboj.. Člověk tím jak stojí na zemi (a člověk je vodič – když sáhneš na vodič pod napětím pocítíš to) tak je nosičem jen jednoho, záporného náboje a. No a podstatná informace, stejné náboje se odpuzují a nestejné náboje se přitahují.. takže se pravítko bude kladným nábojem k ruce přitahovat a záporným naopak odpuzovat…

2: Ano, je to izolant… takže na něm může být několik nábojů opačné polarity… Stejně jako to pravítko – také to je izolant…
3: Elektrostatická utěrka funguje stejně jako taková ta „ometačka na prach“ Obojí tím jak je třeme o jiný předmět vytváří na sobě náboj který prachové částečky opačně nabité k sobě přitahuje. takže prach z desky nesetřeme ale on elektrostaticky „přeskáče“ na utěrku