Vassiczek

Jak funguje byznys se stravenkami?

Rád bych se zeptal, jak to funguje se stravenkami. 1. Kde je zaměstnavatel, vezme, koupí je? od koho? a za plnou cenu? 2. Co s němi dělají restaurace, můžou si je nechat proplatit, pokud ano, tak kde? a za plnou cenu?? děkuji 🙂

Odpovědi
led

Ako funguje obchod so stravenkami? Je to naháňanie peňazí konkrétnym sprostredkovateľkým firmám?
1 – Zamestnávateľ kúpi stravenky v plnej hodnote od sprostredkova­teľskej firmy (napr stravné_lístky sro), v zmysle zákona si nechá časť hodnoty „preplatiť zamestnancom“.
2 – Zamestnanec je obmedzený časovým limitom a použiteľnosťou tohto lístku len v konkrétnych stravovacích jednotkách a predajniach potravín. Hodnotu lístku použije ako rovnocennú protihodnotu peňazí, ale len v prípade povolených potravín a stanovenej hodnoty. V prípade rozdielu t.j. hodnoty lístka voči hoci o 1 halier voči požadovanej platby, lístok nemôže použiť (elektronická pokladňa nepríjme).
3 – Výmena stravenky za koruny v predajniach nie je povolená. Reštaurácie použité stravenky vracajú späť do sprostredkova­teľskej (lístkovej) firmy za protihodnotu zníženú o sprostredko­vateľskú províziu.

Kto tým získa, to si povedzte už sami. Zákon porušený nie je, všetci postupujú podľa zákona, zamestnanec je najedený, odbory spokojné a peniaze sa točia…

Pepa25

Za plnou cenu je firma vydávající stravenky od restaurace rozhodně nekoupí …Celé je to byznys těchto firem umožněný daňovou výjimkou (tzn. státem), pod záminkou péče o zaměstnance (peníze by mohli použít jinak než na pravidelné stravování) a stravovací zařízení (buďte rádi, že máte (míň) za stravenky, ten strávník by k vám jinak nepřišel ..). Obojí je ale blbost, takže v rušení stravenek měl Kalousek pravdu …