Fyzik

Jak docílit, aby větrák foukal silně skrze malý otvor?

Vyrobil jsem si redukci z počítačového větráku na výdech o průměru 1 cm. Dal jsem si záležet, aby všechno v rámci možností těsnilo, žádné ostré přechody v průměru, pěkně se to všechno zužuje. Jaké bylo moje překvapení, když jsem větrák zapnul, že otvorem neprotlačí prakticky žádný vzduch. To mě donutilo si trochu číst o aerodynamice, větráček má asi malý statický tlak. Jde to nějak obejít, abych větráček mohl pro tento účel použít?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Krásná otázka, taková technická. Kdybys jen četl některé zdejší „výplody“. eh…

K věci. Fofrník k PC chladičů je konstruován jako nízkotlaký, jde spíše o množství/objem vzduchu prošlý chladičem BEZ tlakových požadavků (celkem logicky, když jde o odvod tepla). Nebudu ti hustit do hlavy chytristiky pana Bernoulliho ohledně kinematiky tekutin, beztak je to (aerodynamika) dosti komplexní (a potažmo složitá) záležitost. Takže to vezmu zkrátka polopaticky a moc se v teorii patlat nebudu.

  1. Abys procpal tou dírkou stejný objem vzuchu (za jednotku času), jaký projde fofrníkem za běžných okolností, musíš zvýšit tlak na výstupu z fofrníku. Toho ovšem nízkotlakým čerpadlem NEDOSÁHNEŠ. Tedy přesněji – nijak výrazně, aby to stálo za řeč (do určité míry to jde – zvýšením otáček, regulace geometrie lopatek a jiné kontrukční zásahy předpokládám nepřichází v úvahu). To má své limity.
  2. Budeš tedy muset použít:
  1. fofrník na principu radiálního kompresoru, kde na výstupu dosáhneš až 4,5 násobné stlačení (jestli si to dobře pamatuji).

nebo

  1. fofrník na principu axiálního kompresoru, ovšem NĚKOLIKASTUPŇOVÝ (podobný, jaký je v leteckých motorech), protože samotný jediný stupeň poskytuje jen malé stlačení (tuším, že 1,1)

MÍRNĚ by mohlo pomoci i samotné zdvojení fofrníků (vyrobit soustavu dosti podobnou axiálnímu kompresoru) – „navrstvit“ fofrníky na sebe, jenže tam je tolik „ALE“, že to za to úsilí nestojí, už jen proto, že SNADNO lze dosáhnout ZHORŠENÍ místo zlepšení.

NJN, tohle není politika, abys to mohl okecat/obelhat. Sry, řešení v intenci tvé otázky není, tedy pokud je známo mně. 🙂

Další odpovědi
elkon

Myslím, že záleží na sklonu lopatek a rychlosti otáčení. A tak tento větrák bude nevhodný.

orwell

A ty se divíš? S tak prťavým výkonem ani nemůžeš nic jiného čekat. U PC to stačí, protože prohánět trochu luftu v děravé bedně nedá moc práce. Foukni si do půlcoulové trubky a pak do trubičky s průměrem 5 mm (třeba od nějaké propisky či versatilky) a bude ti to jasné hned. S tímhle „prdítkem“ nemáš šanci na úspěch.

Roman71

To jsou fyzikální zákonitosti, které obejít nelze.
Malá dírka na výstupu klade velký odpor vzniklému tlaku vzduchu. Větráček z počítače takovou „překážku“ není schopný překonat. Jediné možné funkční řešení by byla odstředivá turbínová vrtule (nachází se ve vysavači). Pro dosažení dostatečného tlaku na výstupu z turbíny jsou na hřídeli osazena i dvě lopatková kola, samozřejmě za předpokladu, že je k jejich rotaci použitý dostatečně výkonný motor. V takovém případě už se pohybujeme s výkonem motoru až kolem tisíce Wattů. PC ventilátor je pro tuhle aplikaci nepoužitelný i kdyby byly dva v tandemu zasebou.