Frogman

Jak dobře vypere prádlo pračka s horizontálním bubnem?

V americe je prý hodně praček, které mají takovýto horizontální buben: https://ibath­.techexpertolux­.com/images/ar­ticle/orig/2016/03/­chto-delat-esli-baraban-stiralnoj-mashiny-boltaetsya--5.jpg

Při praní v pračce s vertikálním bubnem jde právě o to, že se to prádlo při točení bubnu o sebe tře a tím se vlastně pere. Jenže v tohoto horizontálním bubnu se to prádlo spíš odstřeďuje a moc se nevypere, ne?

Nejlepší odpověď
da ny

Správná úvaha 😉
Kdysi měly naše (evropské) pračky nádrž horizontální s vířivým šnekem (vířivky).
Ty praly jedna báseň (bílé ponožky byly bílé i po vyprání, žádná šeď, ale to bylo i kvalitní bavlnou). Nejprve bílé, barevné a tmavé. Jen bylo třeba lidského sádla. Vyndat, vymáchat ve vaně a pak do odstředivky/ždí­mačky.
Těžko říci. Amíci se s praním asi moc necrcají, oblečení je /kupují levné.
Doma má pračku málokdo.
„v USA vypere špinavé prádlo? Tak, že zůstane špinavé. Pouze jedinci s paralelní evropskou i americkou „prací“ zkušeností pochopí, že jsem ochotna táhnout kufr světlého prádla přes Atlantik,….“
„Běžné americké pračky jsou totiž univerzálně vybavené 35-minutovým pracím cyklem včetně máchání, během něhož se prádlo neefektivně kvedlá ve velkém množství vody….“
https://ruben­steinova.blog­.respekt.cz/be­loskvouci-pradlo-v-usa-kupte-si-nove/
Jestli to „spasí“ horizontální buben, těžko říci.
V těch prádelnách bude možná snazší údržba (guma, těsnění) a menší hrozba zápachu vypraného („špinavého“) prádla 😉 Uprostřed je možná „cosi!, oč se prádlo lépe "tluče“ a efekt by mohl být lepší, než mají s ohledem na krátký/úsporný cyklus dosud.

30 kulturních šoků, které jsem zažila v USA (část čtvrtá)
https://scior­tino.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=677812

Další odpovědi
Drap

Prádlo se vypere přiměřeně dobře.

Dochy

Bude záležet na konkrétní pračce. A jestli je to automatka, nebo jen pračka, Výřivky u nás byly jen pračky. Vypralo se to dobře, Spotřebovalo se možná i méně vody. Ale byla s tím ruční práce. Ty nárazy co v současných automatkách dělají lopatky zvedající prádlo, ve výřivkách nahrazovali vlny z toho, jak se voda točila v hranaté vaně. Ale prádlo pak bylo třeba ručně vytáhnout, několikrát propláchnout a vyždímat v extra ždímačce.
Nejsem si jist, z obrázku to nepoznám jistě, ale skoro bych řekl že jde také jen o variantu výřivky. Takže když si mákneš, můžeš mít čisté prádlo.

cochee

Technická: jak je u praček definována „vertikálnost“ a „horizontálnost“ bubnu? Jeden by řekl, že to máš naopak, protože vertikálně znamená svisle (kolmo k Zemi) a horizontálně = vodorovně, rovnoběžně s tečnou k zemskému povrchu. A jediné, co mě tak napadá, že může být u bubnu vertikální nebo horizontální, je jeho osa.