Vllll

Jak dlouho trva vrtani zubu, kdyz mam maly kaz? A je vrtani s injekci uplne bezbolestne?

Nejlepší odpověď
da ny

Čas je závislý na zručnosti stomatologa, na místě, kde je „kaz“ (nejsnazší na okluzi = kousací ploška premoláru a moláru), na použitém materiálu a provedení práce. Někdo je za 10 minut hotov, jiný je na křesle 40 – 60 minut (ošetření, hlavně výplň, ne hloubení kavity – „vrtání“).
Někomu je nepříjemný vpich atlak (ta tekutina se musí někam „nacpat/rozlít“), během podání anestezie. Lokální (LA) je snadná a zabere téměř hned, V dolní čelisti u molárů se aplikuje MA. Někteří lékaři „neumí“ (nějaký čas a i mistr tesař se přece, někdy utne :D). Aplikace je složitější, hrozí napíchnutí nervu (následná komplikace). U hlubších kazů znecitlivělý pacient nereaguje na jemnou „bolest“, vznikající teplem, byť chlazené turbínky. Pak může snadno dojít ke zbytečnému přiblížení k nervu zubu. Pak je zub i týdny citlivější nebo se musí devitalizovat (to hrozí u každého hlubšího katu).
Často je vhodnější podstoupit ošetření bez anestezie. Zejména u malého kazu. Ono to „nebolí“, zvuk turbíny není uchu příjemný. Jednou třeba bude hrát písničky ;D

Další odpovědi
orwell

Zde se uplatňuje teorie relativity. Minuta s kamarádem u piva uběhne mnohem rychleji, než minuta na zubařském křesle. Pokud se jedná o opravdu malý kaz, odhadoval bych samotnou práci vrtačkou tak nějak kolem 30 s.
Pokud se netrhá, neřeže, neseká, nešije atp., tak bych se toho neobával. Injekce se mi zdá ve tvém případě celkem zbytečná. Tedy pokud se nejedná o přední zuby, to jsou potvory. Ovšem ta injekce ze strany patra není taky žádná velká slast.

elkon

Chvilku, to se nedá odhadovat. Vrtání za pomoci injekce je v pohodě.

Roman71

Napadla mně podobná otázka:
„Jak dlouhá je minuta na WC?“ ..záleží na tom z které strany dveří jste.

Z pohledu stomatologa je 30 sekund vrtání kazu krátká doba, pro pacienta v křesle celá věčnost. Pokud je stomatolog alespoň trochu vnímavý, nebude vás „trápit“ déle, než je pro zákrok nutné. Přiznávám, že rotující fréza při kontaktu se zubem udělá s nervovou soustavou své, ale ten klid po zákroku rozhodně stojí za to.