Ondrej01

Jak dlouho trvá, než vyrostou houby po dešti?

Zdravím. Pro začátek řeknu – ano, četl jsem zde podobné otázky, ale bylo tam různě zodpovězeno a odpovědi se lišily až o týdny (někdo psal 3–4 dny, někdo 14 dní, někdo 3 týdny). Chci se zeptat, dnes je v místě mého bydliště vydatná bouřka, prší jak z konve. Posledních 14 dní tu byl hic jak vedro. Za jak dlouho mi doporučujete jít na houby do lesa? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď odborníků houbařů – https://www.na­houbach.cz/clan­ky/kdy-a-jak-rychle-vyrostou-houby-jako-houby-po-desti/

Kdy a jak rychle vyrostou houby? Jako „houby po dešti“?

"Vydatný a teplý déšť samozřejmě přináší houby, ale ne hned a ne všechny najednou. Nejdříve se ukážou ty menší – penlzovky, špičky, potom např. pečárky, ryzce, muchomůrky a holubinky a za dobrých podmínek se tak po dvou až třech dnech začnou objevovat houby hříbovité. Ty houby, které najdete hned po dešti, rostly už dřív a déšt' jím jenom pomohl rychleji povyrůst. Houby dozrávají zpravidla až od čtvrtého či pátého dne po utvoření plodníce.

Maximální věk hub je deset až jedenáct dní, pak usychají nebo hnijí. Takže hned po dešti běžíte do lesa zbytečně.

Vydržte…

Důležitý je samozřejmě nejen déšť, ale také počasí.

Výborným znamením, že houby začínají hojně růst je jakoby "bílá plíseň“ na povrchu lesní hrabanky a les začíná houbově vonět. Lidově se tomu říká, že kvete podhoubí, což odborně vzato není pravda a po této stránce to samozřejmě neobstojí. To, že co nevidět začnou houby opravdu růst však signalizuje tento jev spolehlivě.

Pro růst hub je velmi důležitá také teplota půdy. Pro hřibovité houby nejméně 7 až 9 °C.

Na růst hub má vliv také Měsíc a jeho fáze. Při každé fázi rostou jiné houby, nejvíce v době úplňku."

Jak je vidět, houby rostou nejen po dešti a hlavně ne hned po dešti.

Je dobré se tedy obrnit „trpělivostí, která houby přináší“.

Další odpovědi
Drap

Nelze takto určit. Pokus je les vyprahlý, tak ani jedna bouřka tomu nepomůže. Pokud by pršelo dostatečně dlouho,byla dostatečná vlhkost v zemi, a bylo nadále vhodné klima, tak ty první houby můžeš očekávat za 10 – 14 dní. Je to samozřejmě ovlivněno i druhem hub a místními podmínkami. Ze zkušenosti však mohu říct, že jedna byť vydatná bouřka to nespustí.

Kepler

Podle mykologů za 10 až 14 dnů. Déšť ale musí být vydatný a dlouhodobější, ne jen jedna sebeprudší bouřka. Vliv Měsíce je pověra. Mám to ze seriálu „Na houby“, kde mykolog vždy provázel Goldflama.

Klaproth

Hřibovité asi za 10–14 dní.

Jaraskop

týden až 14 dní si myslím