Boy 13

Jak dlouho je infekční virus HIV v krvi mimo tělo?

Dám modelovou situaci. Půjdu do supermarketu nakupovat, někdo přede mnou měl oděrku na ruce a tak mu třeba pár kapiček krve ukáplo na obal sušenky v regálu, ten člověk se toho nevšiml, ale je HIV pozitivní. Dejme tomu, že za 10–15 minut přijdu k regálu a sáhnu po sušence, ale, kapičky krve ještě nezaschly a já shodou okolností jsem se před tím než jsem šel do krámu, řízl na prstě při krájení v kuchyni a nedal jsem si náplast a ranku na prstě mám otevřenou a tou čerstvou rankou jsem se bez náplastě dotkl těch pár kapiček krve. Je takto šance se stát infikovaným virem HIV reálná? Děkuji.

Odpovědi
ivzez

Modelovým příkladem spíše ne (šlo by o hodně malé množství přenesené krve),
ale virus jinak v krvi přežívá dost dlouho. Jsou známy případy, že byl virus HIV přenesen při transfúzi krve.

da ny

Proč jste si nedal náplast? Vemte to nejdříve přes lékárnu/drogerii, než budete chvátat pro sušenky. :D
Těch pár kapiček, kterých byste si nevšiml, by za tu dobu patrně již
zaschlo. Virus HIV téměř okamžitě hyne. Vámi nastíněný scénář, je téměř nereálný. Fantazie Vám nechybí :)
Ta hypotetická „kdyby“, jsou, no víte na co … ničemu (zbytečná námaha, spekulace či obavy).
Když se říznete v kuchyni, než dorazíte do obchodu, bude rána s přírodním obvazem. Přece si nepotřísníte oděv :) Vezměte si pro jistotu rukavice, v obchodech jsou jich všude spousty ;)
Už jen na nákupním koši sedí podobných potvůrek, o kterých se Vám ani nesní mraky,
http://www.004­.cz/informace-o-viru-hiv

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.