Foks

Jak dlouho dopředu dokážou meteorologové předpovídat blížící se hurikán?

Nejlepší odpověď
annas

"Dnes je model sledování hurikánů založen na kombinaci obrovského množství senzorů, pozorovacích míst na zemi, ve vzduchu i na vodě a pochopitelně také satelitních snímků. Spolupracuje na tom v USA řada institucí – od NASA přes NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration – taková „vodní“ NASA) až po vojenské letectvo.

d roku 2002 má NOAA díky superpočítačům, které tato data vyhodnocují, model, jenž předvídá vznik hurikánů na pět dní dopředu – do té doby byla schopná předpovídat dopředu pouhý den. Od roku 2013 mají v NOAA další dva superpočítače (oba jsou v seznamu padesáti nejrychlejších počítačů světa), díky nimž je výpočet příchodu a změn trasy hurikánů ještě přesnější.

Největší problém spočívá dnes v měření rychlosti větru hurikánu: letadla i drony jsou tak malé, že je hurikán zničí, než stihnou data změřit a odeslat. Nepřesnost v odhadu rychlosti hurikánů je tedy asi 10 km/h, což je pro přesnou předpověď stále příliš.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ve­da/1930601-da-se-hurikan-znicit-atomovou-bombou-deset-

--
Přečtěte si letošní předpovědi hurikánu v Texasu.
https://magazin­.aktualne.cz/ve­da/problem-zatopeneho-texasu-srazkove-pole-zasahuje-stale-tutez/r~e186b0­988cd311e79b440025900fe­a04/?redirected=15145541­00

"Kdybychom to vzali popořadě – jak dobře se hurikány předpovídají a z jakých faktorů?

"Musíme rozlišit předpověď na několik hodin až dní dopředu, která se týká vývoje konkrétního hurikánu, od předpovědi sezonní. Ta se vyjadřuje jen jako pravděpodobnost, že takzvaná hurikánová sezona, jež v severním Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu, nebo její zbylá část bude nadprůměrná, průměrná či podprůměrná z hlediska četnosti a intenzity tropických cyklon.

Teplota tropických oceánů je jedním z uvažovaných faktorů, dalším je například aktuální fáze oscilací jako například ENSO, tedy výskyt jevu El Niňo. Také proto jsou sezonní předpovědi hurikánů relativně úspěšné, na rozdíl od jiných povětrnostních jevů, například tornád, s nimiž bývají mylně zaměňovány." atd.

Další odpovědi
Kepler

Jak píše annas, problém je spíš v předpovědi trasy a síly hurikánu. Nedávno to bylo docela překvápko i pro meterology, když hurikán pokračoval z trasy kolem východního pobřeží USA dál severní cestou až k Evropě.

dr.luha

Pokud se „nějak dohodnou“ s klimateroristy, tak mají přesné informace velmi brzy.