JájsemRaibek

Jak daleko dostřelí náboj z pistole vystřelený ve vesmíru?

Pokud vystřelím ve vesmíru z pistole, která má na Zemi dostřel 500 m, jak daleko doletí náboj ve vesmíru?
Podle mě, jelikož na něj nepůsobí žádný odpor, tak poletí furt. Bude mít i na tuto (furt) vzdálenost smrtící účinky?

Nejlepší odpověď
mosoj

Stane se z něj satelit, jehož rychlost bude záležet na hmotnosti střely a energii uvolněné při výstřelu. Na střelu bude působit gravitace, a protože zcela určitě nedosáhne II. kosmické rychlosti, potřebné k opuštění gravitačního pole Země, za čas shoří v atmosféře.

Další odpovědi
Kepler

Nepoletí furt, jen do doby, než si kulku přitáhne gravitace nějakého tělesa. Počáteční rychlost několika set m/s je dost směšná na to, aby vůbec opustila gravitační pole Země. Ale ano, bez odporu prostředí si svou rychlost, tedy i smrtící účinky, může udržet velice dlouho.

aliendrone

Nezáleží na odporu vzduchu (resp. jeho nepřítomnosti). Podstatná je rychlost projektilu. A ta u pistolí nedosahuje ani 1/10 první kosmické rychlosti (oběhové), která je cca 7,9 km/s. Tudíž tak jako tak projektil spadne dříve či později na Zemi, jen se pěkně proletí. Nicméně pokud by rychlost střely přesáhla těch cca 7,9 km/s a ZÁROVEŇ byla menší, než je 2. kosmická rychlost (úniková >> 11,2 km/s), stala by se z kulky družice Země a nikdy by na Zemi nespadla (hraje vliv více faktorů, jako výše perigea > tudíž brzdící vliv horních vrstev atmosféry aj.).

Pokud by střela měla rychlost vyšší než 11,2 km/s, oprostila by se od gravitačního vlivu Země a obíhala by samostatně po vlastní dráze kolem Slunce.

A pokud by to byla ještě rychlejší střela (3. kosmická rychlost), tak by opustila naši Sluneční soustavu. Opět hraje roli více faktorů, např. pokud se jí do cesty postaví Jupiter, tak se únik pochopitelně nekoná. :)

independent

Aco tu psi, Белка a Стрелка ti letí furt

Kepler

Neletí, pejsci shořeli během návratu do atmosféry pár dní po vypuštění.

Kepler

Mosoj: to platí jen pro kulku vystřelenou na oběžné dráze kolem Země, otázka zněla na vesmír.

mosoj

Kepler, to platí všude. Těleso ve vesmíru nestojí, ale díky tvým zákonům ( Keplerovým) se pohybuje. To platí i pro hypotetického střelce. Takže byť úsťová rychlost je vzhledem k vesmírným měřítkům nicotná, sčítá se s rychlostí střelce. Záleží na směru výstřelu.
Takže střela bude podléhat stejným gravitačním silám jako střelec v okamžiku výstřelu a bude mít pravděpodobně podobnou dráhu ,protože otázka je nedokonalá a nic nepraví o směru výstřelu.

Kepler

Jistě, ale to neznamená, že nutně skončí v atmosféře Země, jak jsi tvrdil.

mosoj

Meleš si svou. Popisoval jsem děj na oběžné dráze Země a to ty dobře víš.

Dochy

Nojo… ale to tam musíš také napsat. To nikdo za Tebe neudělá Otázka byla o vesmíru a tys to nijak neomezil… Zbytečně nahráváš oponentům (a rejpalům jako jsme my 😉 )