Birma Cat

Zdědil jsem byt, na kterém je zástava smluvni. Nesouhlasím se závazky původního majitele. Musi mě banka kontaktovat?

Zdedil jsem byt, na kterem je zastava smluvni. Jako novy majitel nesouhlasim se zavazky puvodniho majitele. Musi me banka kontaktovat ohledne podepsani podminek zastavni smlouvy, kdyz puvodni majitel uz nezije, tudiz smlouva je pravdepodobne neplatna? Je to KB

Nejlepší odpověď
Pepa25

Tak především není důvod si myslet, že smlouva není platná, smrtí nezanikl ani závazek ani zástavní právo. Klíčové je, kdo v rámci dědictví převzal zajišťovaný závazek – předpokládám, že vy jako dědic a že ho řádně splácíte. Pokud ne, tak máte problém. Takže otázka není, kdy vás banka kontraktuje, alle naopak vy byste měl co nejdřív kontaktovat banku.

Další odpovědi
anonym

Součástí dědictví jsou i všechny dluhy a ostatní závazky. KB vás musí přijmout jako nového plnitele smlouvy, rozhodně ale nemusí smlouvu vypovědět. Naopak dědictví si musíte předem promyslet, zda jej chcete přijmout. Pokud rodič splatí 10 % nemovitosti, zemře a dítě si jeho nemovitost vezme, tak to opravdu nefunguje tak, že se banka stáhne a jako že nyní má dítě celou nemovitost zadarmo. Pochybuji, že je možné jen tak takové dědictví přijmout – při plnění dědického řízení se právě i přepisuji všechny takovéto smlouvy. Dědictví se vždy přijímá jako celek – popř. nepřijímá. Samozřejmě po ukončení dědického řízení můžete všechny smlouvy zrušit, zaplatit penále atp. – a pak si dělat, co jen chcete. Ale to je právě splnění závazků.

ivzez

Smlouva je samozřejmě platná, závazky nezanikají smrtí původního majitele. Pokud jste nesouhlasil se závazky původního majitele, mohl jste dědictví odmítnout.
Pokud jste je přijal, musíte kontaktovat banku a domluvit se s ní, za jakých podmínek lze smluvní zástavu zrušit.

Jestli původní majitel někomu ručil, mohlo by se Vám podařit ze smlouvy vyvázat,
pokud byste bance sehnal jiného vhodného ručitele ochotného se za původní dluh zaručit.

jestli jde o smluvní zástavu kvůli hypotéce na zděděný byt, bude nutné napřed dluh splatit nebo ručit jiným majetkem či nemovitostí.

autacek

Jako jaká smlouva myslíte, že je pravděpodobně neplatná? I ta, kterou nabyl zůstavitel nemovitost, tak protože je mrtev, jako by nikdy nebyla? To sám uznáte, je naprostá hloupost. Stejně tak jako Vaše domněnka o zániku zástavy.

Věc má dvě roviny, jedna jsou všechny dluhy, když jste přijmul dědictví, i ty, o kterých jste nevěděl, pokud jste neuplatnil výhradu soupisu.

Druhá rovina je pak samotná zástava na nemovitosti, která nemusí s dluhy původního vlastníka vůbec souviset, nicméně je tam patrně právoplatně zapsána a pokud povinný ze smlouvy, na základě které vznikla tato zástava, nebude plnit, může se zástavní věřitel domáhat umoření své pohledávky zpeněžením zastavené věci. Teoreticky může být i možná optimistická varianta, že původní závazek byl již splacen, nebo alespoň částečně splacen, a pouze nedošlo k výmazu zástavního práva, ovšem na to bych příliš nesázel.

Emefej

Přijal jsi dědictví? Pokud ano, tak zástava platí.

L.G.

Vstupujete do pozice zástavního dlužníka namísto toho, kdo Vám dědictví nemovitosti odkázal, či jste ho nabyl jako zákonný dědic v hierarchii dědické posloupnosti, jak zde ostatní přispěvatelé uvádějí, rozhodně není na místě si zahrávat se zástavním věřitelem, má pohledávku, zřizovatel zástavního práva nežije a zpochybňováním závazku vzhledem k jeho zanesení v Katastru nemovitostí docílíte maximálně zlovůle věřitele, který v případě nehrazení závazku Vám z dědictví nemovitosti může udělat noční můru ošklivých rozměrů, platnost zástavní smlouvy již přezkoumal Katastr, nemá smysl v tomto směru nic podnikat… Hodně „štěstí“ , a to myslím upřímně bez sarkasmu. Především za každou cenu zabraňte procesu nuceného, resp.exekučního prodeje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

@Pepa25 „Klíčové je, kdo v rámci dědictví převzal zajišťovaný závazek – předpokládám, že vy jako dědic a že ho řádně splácíte.“

Ale to si tam domýšlíte něco, co tam není. Premisa, že o závazku ví, ale nechce se mu splácet jaksi padá dotazem na zajišťovací instrument, se kterým nesouhlasí. V takové situaci, by totiž bylo zcela nepodstatné že je nějaké zajištění na nemovitosti, ale že bude za závazek ručit celým svým majetkem (i tím, kde žádná zástava není), protože přijmul dědictví. Kdyby o závazku věděl, neptal by se a nerozporoval zajištění. A pokud se jedná o ručení za cizí závazek, potom lze uplatňovat po původním dlužníkovi, v případě, že vám na to banka sáhne, náhradu.