led

Jak člověk pozná, kdy jeho organismus potřebuje sůl?

O potřebě soli pro lidský organismus a nejen lidský – zvířata to vědí vycítit – se toho napsalo hodně, dokonce i v pohádkách.
Blíží se zimní období, pro zvířata v lesích se do krmelců přidávají hroudy soli. Ony vycítí, kdy sůl potřebují a přijdou si pro ni.
Ale člověk, tvor řídící se rozumem a různými chutěmi si vybírá a neřídí se instinktem.
V různých cestopisech mezi cestovatelskými potřebami je i jisté množství soli. Pokud chybí, cestovatel většinou končí tragicky.
Proto otázka:
Jak běžný člověk, laik, zná nedostatek soli v jeho organismu?

Nejlepší odpověď
marci1

Pokud dojde k velkému poklesu soli v organismu ( v těle je jí asi 250 gr ), což se stává velmi zřídka, může dojít k těmto projevům : silná žízeň, pocity únavy, bolesti hlavy, křeče svalů lýtek a prstů na nohou, oslabení ztráta chuti k jídlu, mdloby a zvracení, neschopnost jasně myslet a v létě nebezpečí úpalu.Pokud má tělo sodíku nedostatek, může nastat dehydratace, kterou není radno podceňovat. Nedostatek sodíku však nebývá častý. Hrozí spíše výjimečně, například při delších průjmech či zvracení. Ve stravě mají nejen dospělí, ale i děti soli spíše nadbytek ( asi 20 gr ). Setkáváme se s ní takřka všude – od potravin, které se přisolují (sýry, uzeniny, brambůrky apod.), až po minerální vody. A jaké je denní optimální množství? Německá společnost pro výživu určila za maximální doporučenou denní dávku soli 10 gramů u dospělého člověka.

Další odpovědi
Hamon

Už sis odpověděl – dostává chutě. Tělo si samo řekne, co potřebuje.

anonym

Běžně (v běžné situaci a prostředí) to pozná – i člověk má někdy ´větší´ chuť na sůl.
Pokud jde o situace neobvyklé (nemoc, zátěž, výrazná změna prostředí či činnosti) – nepozná a musí si stabilitu metabolismu hlídat vědomě. Ale v takových případech to nepoznají ani ta „zvířata“ – jen mají oproti lidem jednu značnou ´výhodu´ – takového ledního medvěda ani nenapadne cestovat do tropů…
😉

led

marci1, ďakujem

led

Hamon,
Dostáva chute, to ano.
Z knihy: „lízal soľ, ale necítil jej chuť. Keď, zacítil slanosť, vedel, že deficit soli už nahradil“
toto máte na mysli? Ak zacítime chuť soli, znamená že jej máme dosť? Alebo sa to prejavuje aj iným spôsobom?