Michal47

Jak chápat citát?

„Společnost, která si nechce nebo nedokáže uvědomit jak nepatrnou část vesmíru tvoří, není skutečně civilizovaná. Jinými slovy, vždy v sobě nese určitý neblahý faktor a ten je příčinou její nevyváženosti.“ (Brian Wilson Aldiss: Nonstop)

Popírá tento citát představu křesťanů, že člověk a jeho slušné chování je oporou celého kosmu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Je jen a jen na Vás, jak si na základě svých vědomostí
a zkušeností vysvětlíte to, co kde čtete.
(Každý „oficiální výklad“ by byl manipulací.)

Další odpovědi
annas

Zkuste uvažovat, dostala jste úkol, tudíž byste jej měla slova sama interpretovat. Možná to vidíte jinak.

Pokud si lidé neuvědomí, co bylo v minulosti, která se vrátit nedá, stejně jako nemyslí na budoucnost, nerespektují současnost, zřejmě rovněž nechápou, že vesmír je v nás, my jsem jeho součástí.

Začátkem myšlení byl přece údiv, pochybování. Lidé se asi přestali divit, takže je možné říct, že přežívají, nikoliv žjí.

Přece symbolem všeho, co je, tedy bytí bez začátku a bez konce, je uroboros, had, který požírá svůj vlastní ocas.

--
Křesťané věří, že Bůh stvořil svět, tedy vesmír. To je jakýsi začátek života. I když nejde o důkaz, vytvořili si svůj model vzniku všeho.

Ani všichni křestané se nechovají jen slušně, proto se i oni podílejí na tom, že člověk změnil tvář země k horšímu., tedy ke svému neprospěchu.
Např. skleníkový efekt, zvýšené záření Slunce, kácení stromů atd.

Nejen to, ale i vzttahy mezi lidmi čacto svědčí o tom, že mnohdy nelze společenství lidí považovat za civilizované.

led

Človek je sice súčasťou kozmu, ale nie až tak veľkou, aby jeho činnosť, v dnešných časoch, dokázala ovplyvniť Vesmír. V tomto znení moja predchádzajúca veta popiera tvrdenie „člověk a jeho slušné chování je oporou celého kosmu“. Ale na druhej strane vývoj dokáže ovplyvniť aj mikroskopický zárodok.
Pozrite si napríklad na internete: ako vznikol život na Zemi a kam dospel do dnešných čias