ozzius

Jak často může člověk darovat krev?

Mám na mysli co lidské tělo zvládne vyrobit, nikoliv legislativní či jiné omezení, děkuji za odpověď.

Odpovědi
seraphico

Darovat krev může člověk ve věku 18 – 65 let. Za rok mohou muži darovat krev celkem 4× a ženy 3×. U obou pohlaví je nutný minimálně 10 týdenní interval mezi odběry.

„Odebírá se obvykle 470 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2–3 týdnů.“

https://www.fno­.cz/krevni-centrum/o-krvi-a-zpusobech-jejiho-darovani

https://www.vfn­.cz/pacienti/kli­niky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/informace-pro-darce-krve/

Zdroj: https://www.vfn­.cz/pacienti/kli­niky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/informace-pro-darce-krve/

Kelt

Je to omezeno věkem – od 18 do 60. Nevím přesně. Dříve se dávalo ocenění – Jánského plaketa , Zlatá , stříbrná a bronzová. To bylo dříve. A záleží na tom jak rychle se obnoví krev v organizmu.

Rokio

Pokud je v pořádku, tak muži 4krát za rok a že 3krát za rok. Krev mohou darovat pouze lidé v produktivním věku (18 až 65 let).

led

Dávala som každé 3 mesiace, v prípade nedostatku potrebnej krvi a zdravého organizmu bolo možné dať jednorázovo (behom roka) aj v kratšom termíne, napríklad 10 týždňov od posledného odberu.
(ale to bolo v časoch, keď som ešte bola v limite a mohla bezplatne darovať krv. Brať peniaze za darovanie(!) krve a záchranu zdravia je nemorálne)