zjentek

Jak byste přeložili do češtiny Pearl Jam?

Pearl jam.

Nejlepší odpověď
annas

Mohlo by to být nějak takto.

Neumím moc anglicky, ale podle významu „perlový džem“. Ale slovo džem by mohlo být krácené slovo tzv. jamování, čili džemování.

V odkazu se dovíte, jakl název kapely vznikl.

http://rulefor­tytwo.com/secret-rock-knowledge/chapter-13/pearl-jam/

Slovo pearl se jim líbilo .Je to surfařský slang, byla to přezdívka basketbalového velkého Earla Monroeho a Vedder měl skvělou babičku jménem Pearl.

Kapela přišla s názevem „Pearl“ na brainstorming v restauraci v Seattlu, „Jam“ byl přidán v r. 1991 po výletu do New Yorku, kde vystoupil Neil Young s tzv. jamy.

Jam zřejmě souvisí se slovem jamování,. tedy hraní podle improvizace., bez náležité přípravy nebo předem definované aranže.

Název Pearl Jam – tvůrčí záměr – přeneseně ve významu úspěch od basketbalového výstřelu, dunk, který je „nejlepším“ výstřelem. Podobně jako se zrnko písku v ústřici změnío v klenot, jejich hudba je "klenotem.
v jamu.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jam_session

marci1

„O původu nového názvu kapela dodnes ráda mlží; podle nejoblíbenější teorie měl Eddie Vedder babičku Pearl, jež měla indiánské předky a díky tomu uměla vyrábět skvělou halucinogenní marmeládu. Názvem Pearl Jam tak prý chtěl Eddie své příbuzné vzdát hold.“ 🙂
Zdroj: https://www.id­nes.cz/kultura/hud­ba/pearl-jam-aneb-pro-hudbu-se-uz-neumira.A060916_583­106_show_tipy_kot

annas

I v uvedeném českém zdroji je napsané, , že klapela mlžíí o svém původu názvu

Zdroj: https://www.id­nes.cz/kultura/hud­ba/pearl-jam-aneb-pro-hudbu-se-uz-neumira.A060916_583­106_show_tipy_kot

Tato informace je vyvácená nejen ve zdroji, který jsem vložila. – stačí rozkliknout.

„Je spousta dezinformací na toto téma, většina z nich radostně šíří kapela. Například, navzdory opakovaným tvrzením Eddieho Veddera, nemě lbabičku Pearl, která se provdala za indiánku a vařila džem s peyotem jako přísadou.“
Ve zdroji v mé odpovědi je uvedený zdroj,. z něhož autor čerpal.

"Excerpted z knihy 2006 Je Tiny tanečnice? Opravdu Elton je malý John?: Hudba je nejtrvalejší tajemství, mýty a pověsti odhalily, publikoval Three Rivers Press, napsal Gavin Edwards.)

Stejně v tomto odklazu

Vedder přiznal, že ačkoli on měl prababičku jménem Pearl, příběh o jamu byl vymyšlený.
https://whyna­meitthat.blog­spot.com/2010/10­/lovin-spoonful-10-cc-and-pearl-jam.html

annas

O mlouvám se, okopírpvala jsem text bez úpravy.

Šiořila se jsetě další fáma o původu jejich názvu.