Lgee

Jak byste ohodnotili svobodu na Facebooku?

je to zřejmě nejméně svobodná síť (větší než 1 mil akitivních uživatelů) Jak byste ohodnotili tuto sociální sít co se týče svobody vyjadřování, cenuzury atp.

Klumpprt – co se týče, politiky za to dle mého nemůže Facebook ale spíše EU od které to má fb nejspíše nařízené.

Nejlepší odpověď
Herjulfson

Výborný

Myslím, že pro mě je naprosto svobodný. Umožnil mi to, co umožnňuje i Vám ostatním, a to sice – svobodně se rozhodnout – nemít žádný FB profil… Pokud je v něčem nesvobodný, tak ho přece můžete ho opustit.

Další odpovědi
aliendrone

Nedostatečný

Řekl bych, že FB má MNOHEM VÍC aktivních uživatelů, to zaprvé, za druhé používat termín „svoboda projevu“ v souvislosti s FB je dost černý humor. ;) :D :D

anonym

Nedostatečný

FB je k prezentaci tvého projevu veřejně motivován vlastně jen dvěma věcmi.

  1. Tou první je zisk který z toho má (pokud mu za prezentaci zaplatíš bude se mnohem víc snažit)
  2. a ta druhá je zákon který při tom nesmí porušit (potažmo fb to musí hlídat protože za obsah v mnoha zemích nese díl odpovědnosti).

Nemáš pravdu že je to přímo EU, která mu nařizuje mazat například příspěvky propagující rasovou nenávist, nabádání k trestné činnosti, vandalství, mnohdy vyhružující násilím smrtí atp. (to je snad samozřejmé že by se mělo mazat), poslední dobou ale i tzv fake-news odkazy, zprávy vycucané z prstu s cílem pouze naštvat a šokovat (de facto jen šířit poplašnou zprávu a vydělat při tom za zobrazenou reklamu). Takto nepostupuje jen EU, podobná pravidla platí v USA, EU rozhodně není v této snaze potírat příliš snadnou distribuci poplašných zpráv výjimkou.

Moje svoboda slova na FB necitím že by byla ohrožena ale zřejmě to souvisí s tím že nemám potřebu tam poplašné zprávy šířit. Ti co to dělají to jistě musí vnímat jinak.

HZK

Výborný

Jsem na FB asi 9 roků a ani tehdy ani teď necítím žádné omezení vyjadřování.
Myslím že je to jen blud, šířící se mezi lidmi, stejně jako že „je vše na hovno“ a „lépe už bylo“. To že někdo hodí ban za názor, může být o egu správce stránky, ale tím to končí. To že novodobá 4. říše, ve které žijeme, nařizuje některá omezení, to je jiná věc, ale že by se to nějak dotýkalo uživatelů FB......

Zdroj: VŠ Života a zkušenosti

klumprt

Nedostatečný

Nedostatečný. Donedávna jsem o různých banech udělených na základě udání politicky uvědomělých bonzáků slyšel pouze od svých kontaktů. Ovšem teď jsem na vlastní triko vyzkoušel robota, který odstraňuje jméno Tommy Robinson z facebooku. Ten robot skutečně funguje. Od této chvíle nehodlám mít s facebookem nic společného a do konce srpna zruším profil.

led

Nedostatečný

Aká sloboda, keď verejné informácie (oficiálnych inštituúcií, musíte prekonávať neustály otravovaním aby ste sa registrovali na FB. to už môžu rovno napísať, že sa máme registrovať pre všetky tajné a netajné služby.

Hrdlodus

Výborný

Máš tam plnou svobodu.
Ano, některé sítě umožňují hatespeech, ale naše společnost nepovažuje anarchii za svobodu.
Mnohem svobodnější jsi ve společnosti, v níž platí některá pravidla.
A to mazání TR není nařízené od EU. Je to důsledek toho, že velké množství příspěvků s TR bylo nenávistných, tak už se s tím vůbec nepářou a automaticky to mažou. → Což už rozhodně svobodu projevu omezuje.

anonym

jinak abych ještě objasnil rozpor v hodnocení „nedostatečný“ v kombinaci s „Moje svoboda slova na FB necitím že by byla ohrožena“ : ten rozpor je v principu, že facebooku automaticky patří vše co tam publikujete a jen facebook má právo rozhodovat kdy a komu se to zobrazí či nezobrazí. Takže už principelně nemůže jít o platformu pro svobodné publikování, to nelze. Že já sám to nevnímám je způsobeno prostě jen typem přízpěvků které tam publikuji, nejde mi o to sířit anarchii a fake news, prostě tam jen prezentuji svou práci a koníčky a facebook mne v tomto ohledu absolutně nijak neomezuje.

Frontinus

Facebook je soukromý prostor, takže hovořit o svobodě vyjadřování a cenzuře je přinejmenším problematické. Když tě v putyce U Sparťana za opilecké výkřiky hanící Spartu nejprve vyzvou, abys držel hubu, a pak ti ji rozbijí, asi to také nebude to pravé omezování svobody slova, o státním násilí nemluvě 😉

Pepa25

Přesně!!

klumprt

No a já z toho prostoru zmizím. Protože ke Sparťanovi bych taky nechodil vyřvávat nic o Baníku. Když si vedení Facebooku prosazuje takovou politiku, tak s tím já nic jiného nenadělám, než že to budu bojkotovat. A doporučuju to samé každému.

Lgee

Ohledně té politiky o politice bych nemluvil tak špatně, fb byl do 2015 celkem svobodný, až pak to začalo být horší ale dle mě za to fb asi nemůže protože nevidím jediný důvod proč by mu tohle vadilo za to může spíš EU má to od nich nařízené nebo dostává od EU peníze za mazání tohoto obsahu.

anonym

to není jen EU, po odhalených manipulací prezidentských voleb řízených marketingovými specialisty v zahraničí, kteří platili za propagaci pečlivě sestavovaných fake news na propagaci jedné strany a špinění druhé, se do facebooku výrazně opřely především USA, právě kvůli USA primárně facebook přistupuje k důslednější kontrole veřejně sdíleného či komerčně propagovaného obsahu.

anonym

z facebooku se stal nástroj moderní politiky a to nástroj ve kterém pravda nehraje téměř žádnou roli, jen dojem který ve vás zanechá titulek je podstatný a to bez ohledu na to zda je pravdivý či ne. Tato nová strategie zažila na FB neuvěřitelný rozmach a hraničí se systematickým šířením poplašných zpráv v naprosto ničím neomezovaném rozsahu (tedy donedávna neomezovaném…)

Herjulfson

A proto musí lidé ověřovat všechny informace, včetně těch z veřejnoprávních médií, protože i ty jsou také často zkreslené či nepravdivé. Bohužel to dá strašně moc práce a zabere to spoustu častu. Obzvláště, když dnes lidé během roku nasbírají tolik informací jako v minulosti za celý život. Některé záležitosti i tak není možné porověřit, jako např. zrušení útvaru pana Šlachty. V takovém případě se můžete jen pídit pokud by byl skutečně někomu nepohodlný jak ho mohl vyštípat z toho místa. Pokud to prověříte zjistíte, že jediný způsob jak se ho zbavit by bylo něco na něho ušít (zkoušeli nějakou černou jízdu služebním vozidlem) nebo jeho místo v rámci reorganizace prostě zrušit, a to byl dle mého skutečný důvod celé reorganizace.