Mombor

Jak bych měl vysvětlit dítěti, proč je oheň teplý?

Nejlepší odpověď
Kepler

Názorně: na chviličku mu ruku k tomu ohni (plotně, horkému hrnci) přibliž. Zapamatuje si to velmi dobře.

Další odpovědi
Kelt

Záleží na tom, jak je dítě staré. A pak mu ukaž, když se vaří něco na plynovém sporáku, že je tam taky plamen, který hoří a tím zahřívá obsah hrnce a vy i s tím dítětem máte teplý oběd. Nebo ho dovést k nějakému ohni a říct, aby si dal ruku nad oheň, aby poznal, jak to hřeje, ale opatrně, aby se nespálil. Kromě toho existují pohádky, večerníčky, kde vystupuje Ohnivý muž, jiskřička a pod.
Tady je vidět, jak klesá komunikace mladší generace díky používání počítačů a zanedbávání četby.

da ny

Úměrně k věku, který bohužel neuvádíte…

  1. Oheň není tepý!
  2. Oheň hoří a pálí, je zdrojem (dává) tepla (hřeje, pálí, ohřívá, vaří) a světla.
  3. Aby oheň hořel potřebuje palivo, může být různé (papír, suché klestí/klacíky, dřevo, seno. V kamnech pak i uhlí apod. Svíčka = knot+vosk. pepo….).

Kyslík/ ze vzduchu.
Jiskru (jak vnikla/ji získat), zápalku, zapalovač, lupa (přírodní lupa).
4. Vysvětlit, jaký je oheň pomocník.
Upozornit na nebezpečí ohně (zničí vše, obydlí, úrodu) Musí být pod kontrolou.

dr.luha

No, většinou se ohněm uvolňuje akumulovaná sluneční energie. Napřímo se dá sluncem pomocí čočky (lupy) nebo elektřnou ze solárních panelů také zahřívat a zapalovat.

aliendrone

Zásadní je parchantovi nelhat, opovědět pravdivě a co možná jednoduše. Třeba „protože hořením/spalováním vzniká teplo“. A všechny následné „A próóč?“ důsledně odrážet „musíš více číst/se učit“, jinak tomu nebudeš rozumět (ekvivalent „jsi na to moc malý“).

Kepler>>> JO!! I když takto neodpovíš na PROČ je oheň horký, rozhodně i hodně přibržděnému fakanovi dokážeš, že oheň JE HORKÝ! Když je to tedy taková děsná brzda, že to ještě neví sám, URČITĚ to pochopí. Takže palec za odpověď byť na něco jiného, protože je velmi účinná! ;) :D :D