hapiky

Jak by to bylo se zprávou poslanou s kosmické lodi, která letí rychlostí blízkou rychlostí světla?

Ať už loď letí směrem k Zemi, nebo od ní. Obdrží tuto zprávu pozemšťané i když by měla tato zpráva být poslaná v jiném časovém období kvůli oné rychlosti blízké rychlosti světla?

Nejlepší odpověď
Kepler

Vzhledem k dilataci času podle Einsteinovych rovnic na lodi uběhne třeba rok, ale na Zemi mezitím víc let. Ze vzdálenosti 10 sv. let poletí zpráva 10 let, nezávisle na tom, jak rychle se loď pohybuje (rychlost světla, resp rádiových vln je konstanta).

Další odpovědi
Mp2

Dejme tomu, že by loď letěla 80% rychlosti svétla směrem od Země.. A zpráva by letěla rychlostí svétla (100%)

Zpráva by na zem doletěla třeba za 32minut..
Mezitím by se loď vzdálila a poslat zprávu s odpovědí by trvalo… zhruba hodinu..

Když si vezmeš, jak je reálné, že by zpráva letěla rychleji, než loď… Jakože asi vůbec..
Zpráva by se k nám dostala… Ale naše odpověď na loď nejspíš nikdy..
Pokud by lod letěla sem.. Pravdépodobne by letěla rychleji, než zpráva samotná..

Jednou mě tak napadlo…
Země kolikrát posílala zprávy do vesmíru…
A než se zprávy někam dostanou, pravděpodobně už vymyslíme způsob cestování červími dírami, vybudujeme civilizaci jinde… A za několik milionu let k nám naše původní zpráva dorazí…

A my si budeme myslet, že jde o zprávu z vesmíru a budeme takovou civilizaci hledat.. :D

hapiky

Mp2: Kdybychom tímto způsobem zprávu předběhly, po analýze bychom zjistily, že je naše. Ale i tak by to byl určitý paradox.