mosoj

Jak by se zachovaly světové oceány, kdyby najednou zmizel Měsíc?

Co by se stalo a v jaké míře?

Odpovědi
Roman71

Zřejmě by se nezachovaly a došlo by ke zkáze.
Měsíc totiž, kromě přílivu a odlivu, ještě významnou měrou stabilizuje sklon zemské osy.. a následky už si může domyslet každý sám.

Neděste se, nic takového se naštěstí nikdy nestane.

Kepler

Zeslábly by příliv a odliv (slapové jevy), protože by je způsobovalo jen Slunce. Zdaleka nejhorší následky by ale mělo drastické zvýšení precese zemské osy https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Precese_zem­sk%C3%A9_osy , kterou Měsíc drží na uzdě. Co by to udělalo s globálním klimatem si ani neumím představit. Šlo by ale o dlouhodobou záležitost.

mosoj

Samozřejmě že následků by bylo mnohem více. Já se ale ptal na oceány.
nejde totiž jenom o příliv a odliv, jde o celkové vzedmutí oceánů, které způsobuje měsíc svou gravitací. To by zmizelo a došlo by k celosvětové asi 15 metrové tsunami.