Maki_Sushy

Jak byste vysvětlili vnější determinaci lidské psychiky?

Jak by jste vysvětlili vnější determinaci lidské psychiky???

Vím že determinace lidské psychiky se dělí na vnější a vnitřní. Vnitřní chápu vnější ne a to je docela problém. Můžete mi ji nějak jednoduše definovat ne pomocí wikipedie ani dalších vševědoucích stránek. Definujte to úplně jak s prominutím pro blbce. Děkuji.

Nejlepší odpověď
klumprt

Psychika člověka je výsledkem různých faktorů.
vnitřní – dědičnost, vrozené dispozice, to je materiál, který přijde na svět a je vystaven veškerým vnějším vlivům. Zejména výchova, vzdělání, životní zkušenost.

Psychika různě predisponovaných jedinců (s různou vnitřní determinací), by při vystavení stejné životní zkušenosti skončila různými psychickými charakteristikami.
Rovněž stejně vnitřně determinovaní jedinci se v různých životních kaiérách vyvinou taky jinak. I když s mnoa společnými rysy, jak ukazují výzkumy oddělených dvojčat.

Příklady vnějších faktorů – rodinné prostředí, třída ve škole, parta, učitelé, různé stresující zkušenosti, partner/ka, děti, zaměstnavatel, koletiv v práci, politická situace… To všechno z nějakého materiálu, kterým je vnitřně determinovaná podstata, podobně jako sochař, vytesává konečný produkt.

Další odpovědi
annas

Určitě ve škole probíráte psychologii. Zkuste se zamyslet, co a jak na vás působí, když jste mezi lidmi, tedy tzv. sociální prostředí.

Může to být jedinec, kamarádi, skupina, rodina, kultura, pravidla, prostředí ve kterém žijete,.

To znamá, že žijete v určité zemi, v níž se dodržují společensko-historická pravidla, přejímáte normy, v rodině dodržujete tradice .

Jde tedy o objektivní skutečnost, která vás ovlivňuje subjektivně.

Ptáte se na vnější podmíněnost psychiky, nikoliv vnitřní, biologickou, – mozek, žlázy s vnitřní sekrecí, tělesný stav, potřeby atd. Ale jedna bez druhé neexistují.

Zkuste přemýšlet, jakým způsobem vás ovlivňují rodiče, co chcete či dělat jako kamarád, zda považujete pozdravy za slušnost, poděkování, prosím, když jste v přírodě, jak se cítíte. To všechno se odráží ve vaší mysli.

EKSOT123

Ještě bych dodal, kromě těch vnitřních předpokladů a úrovní různých hormonů,… a zmíněných vnějších podmínek, že jsem kdesi četl přibližně toto: "a bylo světlo pravé, to osvětluje každého člověka,… "
Myslím, že Bůh mluví ke všem, bez ohledu na výše zmíněné. Tedy že Bůh při této své řeči zohledňuje stav dotyčného. Jak se člověk postaví k tomuto hlasu je na něm. Chci říct, že navzdory mizerným vnějším vlivům, event. vnitřní nemoci, zkrátka i když je člověk z pohledu druhých lidí úplně ve sakách, tak má vždy šanci.