Drap

Jak a z čeho vzniklo slovo nohshled ?

Význam znám, ale jak vzniklo ? Je to snad odvozeno z toho , že sleduje jeho kroky, tedy nohy ?

Nejlepší odpověď
annas

Odpovídala jsem na význam slova, na původ nikoliv.

Nohsled pochází od služebníka, který svého pána nebo paní neustále sledoval. Osobní obsluha, byl svému pánovi neustále „za zadkem“.

Otrocky oddaný následovník, stoupenec, napodobitel – sledoval jpánovy nohy ve významu stopy, šlépěje, kroky..
Etymologický slovník

Později se samozřejmě význam posunul a rozšířil.

viz odkaz
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-nohsled

Nohsled (obecný výraz) je člověk, který někoho sleduje. Buď toho, jehož má na starosti – je jakýmsi jeho pomocníkem, sluhou nebo ochrankou. Nebo jindy sleduje jiného člověka (něco jako kdysi býval detektiv)..

Další odpovědi
Hamon

Tipuju spíš od následování u nohy – je to víc podřízené (jako pes). Ale někdo určitě koukne na ujc.cz a budeme to vědět přesně.

veruberu

hahá to slovo slyším tedy čtu dnes poprvé 🙂

Tomas 13

A nemohl by to být třeba i stopař?
Doplňuji:
Nemám na mysli autostop! 🙂

juraj0

V šarištine existuje slovo „śľid“, ktorého význam je stopa. Ak preložíme slovo do slovenčiny alebo češtiny ako „sled“, potom nohsled je „stopa nôh“, to znamená niečo, čo máte stále za pätami. Aj to je jendo z možných vysvetlení pôvodu slova nohsled.