Alesh

Jak a kdy získal Karel Gott svojí vilu na Bertramce?

A která to přesně je? Jaká je její dnešní odhadovaná tržní cena?

Nejlepší odpověď
marci1

Zpěvák Karel Gott změnil bydliště hned několikrát. Žádná stavba ho však neučarovala natolik jako právě Bertramka, která se tyčí na kopci a je vidět hned z několika míst v Praze. V celé své kráse ji však nejlépe můžeme vidět z ulice Mrázovka, kam má vila situovanou zahradu.

K této jedinečné stavbě Gott přišel vlastně úplnou náhodou. Původně se plánoval usadit ve strašnické vile, kterou mu navrhoval Jiří Siegel. Jenže i přes bazén a krásný výhled se Gott v domě stylizovaném do amerického bungalovu necítil dobře. Byla v něm vlhkost, a to prý neprospívalo jeho hlasivkám.

Za Bertramku nezaplatil
Společně s rodiči, maminkou Marií a otcem Karlem se proto začal poohlížet po něčem jiném a během chvíle se středobodem jeho zájmu stala právě vila na Bertramce. Tu v té době vlastnil Karel Polák (92), tehdejší generální ředitel Vodních staveb Praha a pozdější ministr stavebnictví ČSSR.

Několikanásobný slavík se s ním proto spojil a dohodl se společně s rodiči na výměně. „Manželé Karel a Marie Gottovi smlouvou touto převádějí dům čp. *** v Praze-Strašnicích postavený na stavební parcele č. *** a právo osobního užívání zahradě číslo *** a stavební parcele číslo *** v katastrálním území Strašnice, vše v hodnotě podle znaleckého posudku 951 600 Kčs (odpovídá dnešní sumě 11 061 000 Kč – pozn. red.) na manžele Karla a Věru Polákovy, kteří vlastnictví tohoto domu a právo osobního užívání uvedených nemovitostí přijímají proti tomu, že manželé Karel a Věra Polákovi převádějí dům čp. *** v Praze-Smíchově se stavební parcelou číslo *** a zahradou číslo ***, vše v hodnotě podle znaleckého posudku 415 560 Kčs (odpovídá dnešní sumě 4 830 000 Kč – pozn. red.) na manžele Karla a Marii Gottovy, kteří nemovitosti tyto přijímají,“ stojí doslovně ve smlouvě o výměně ze dne 28. června 1974, kterou odcitoval před časem server Blesk.cz.

Za milované místo tak Karel Gott vlastně nic nezaplatil a ještě vydělal. Po výměně totiž Polákovi Gottovým dopláceli 536 040 Kčs.

Více ve zdroji. 🙂

Zdroj: https://www.ex­pres.cz/celebri­ty/karel-gott-bertramka.A170511_141­204_dx-celebrity_kp