Savier

Introverti mají těžší život než extroverti?

Nejlepší odpověď
da ny

Ne 😉

Další odpovědi
Rokio

Podle mě většinou ano.

Disraeli

Ani ne. Ale dalo by se na to dívat alepsoň tak z 5 hledisek a navíc je třeba to více rozlišovat, a ne to zjednodušovat.

Lidi se nedají rozdělit jen takhle na dva druhy – že jeden je přesně takový a druhý zase přesně jiný. Nedá se to takhle zjednodušit a kategorizovat. Jeden introvert může mít mnohem lehší život než jeden extrovert, ale zase jiný introvert a jiný extrovert to můžou mít naopak.
Otázkou tedy taky je JAKÝ/KTERÝ introvert, či extrovert.. každý je jiný (a i ta míra introverze/ex­troverze může být jiná). Taky to není nebo nemusí být rozhodující vlastnost.
O těžkosti/lehkosti života mohou rozhodovat zcela jiné věci a okolnosti.

Dejme tomu, že pro introverta je typické něco jiného, než pro extroverta. A to ono je něco, co mu činí život řekněme „těžší“. Mohli bychom sem například zařadit například: horší vztahy s ostatními, špatné vycházení s některými lidmi, nedostatečná pomoc/opora ve společnosti, jakož i nedostatečná sociální interakce – což může (a nemusí) způsobovat těžkosti v životě; taky možné sklony ke stresu, osamělosti, až melancholii i třeba depresi; dalším negativem by mohl být i třeba tréma, stud apod. (což – jako i výše zmíněné – nemusí znamenat, že se bezpodmínečně vztahují k introverzi. Tj. stydlín je spravidla introvert – alespoň nuceně se tak jeví, ale ne každý introvert je ostýchavý). Extrovert zase na druhou stranu může mít díky svým vlastnostem lepší podmínky pro snadnější žití ve společnosti (ale taky mu ta společnost klidně může přidělávat víc starostí.. čím víc lidí, tím víc sra*ek. Což samozřejmě nemusí platit – ale taky může. Pak taky záleží, co si jak bere a jak se s tím vypořádá, jak je citlivý apod.).

Důležitá je též celková mentalita a charakter. Jaké postoje člověk zaujímá, jak na věci reaguje, jak si co bere,… jak a proč mu nastávají problémy/těžkosti, jak k problémům přistupuje a jak je řeší…
Musí se zohledňovat ale všechno, celková osobnost, intelekt, zkušenosti, návyky, prostředí,.. To všechno může mít vliv na způsob života – jeho vedení, přístup k němu apod. A u obou to můžou jejich vlastnosti způsobovat, jak těžkosti, tak naopak mohou život zlehčovat. Příjde na to, jak těch svých vlastností využívají, za jakých okolností, v jakém čase, s jakými výsledky (…)

Vezněme již výše zmíněné charakteristiky, které SE MOHOU jevit tak, že invtrovert může mít těžší život. Víc zadumaný, přemýšlivý, víc osamocený, často více ctižádostivý a pracovitý (ale vůbec to nemusí platit – proto říkám: nedá se zevšeobecňovat. Kklidně to může být vleký lenoch) a mnohé podobné. Ty mohou vyvolávat situace i psychické stavy, které se projeví ve formě stresu, možná i depresí, mohou zahrnovat těžší situace, více práce, více snahy – to jsou přece všechno těžkosti. Ale považ na druhou stranu: kdo je bohatý, kdo je šťastný, kdo něco získal zadarmo? Kdo jsou vůdcí, vedoucí, majitelé,.. Je třeba pot, je třeba překonávat problémy, konat tvrdou práci a pak teprve se dostaví výsledky (materiální, duchovní i jiné). To vše jsou těžkosti, ale vedou k něčemu, co za to stojí.. i třeba k něčemu, co nakonec (po určitém čase) bude život a ony obtížě činit méně složitými a těžkými (přirovnej to ke svalům a jejich namáhání, časem se těžké věci stávají lehčími).
A zase extrovert může mít povahu, která je řekněme bezstarostná a může mu pomáhat při interakci s ostatními, lépe na ně zapůsobí, třeba se i lépe dorozumí, možná si věcí ani tolik nebere, není tolik ctižádostivý (nemusí vlbec platit) a nemusí se ani věcmi/starostmi tolik trápit – alespoň krátkodobě… ale zase se mu mohou navrstvit, přeměnit v horší, nebo svým přístupem a bezstarnostní a neotužilým životem/návyky mohou nakonec tolik ztěžknout až budou neúnosné. Ale taky to nemusí platit.
Oba mohou mít život v různých situacích, jak těžší, tak snadný… vzhledem k mnoha jiným proměnným. Může se dařit introvertia a extrovertovi ne, ale klidně i naopak.

Co je to tedy vůbec „těžší život“, jak se projevuje, co jsou skutečné obtíže života… ? A bereme to krátkodobě nebo dlouhodobě (temperament jednoho může způsobovat krátkodobě šťastnější život, ale do budoucna může předstatovat mnohé těžkosti. A zase temperament druhého může působit krátkodobé těžkosti, které ale mohou předznamenat šťastnější a snadnější život do budoucna).
„Nesnaž se mít život lehký – jako naschvál ztěžkne ti.” Velké pravda. Žlezo se kuje pod těžkými ranami, ocel se tvoří v největším žáru. Jak se vytváří silný charakter, disciplína, nabývá modurosti (atd).? většinou skrze bolest, utrpení, překonávání těžkostí.
Na místě je i otázka jaké těžkosti, co představují… jsou to dobré nebo vyloženě špatné těžkosti. Další otázka jsou ty postoje a výsledky. Obtíže a jejich vypořádávání se s nimi mohou člověka značně posílit… anebo ho taky zlomit.
Příklad těžkosti v dalším citátu: „Kdo se podrobuje různým omezením z vlastního rozhodnutí, tomu přinášejí potěšení samotné potíže, protože je snáší s nadějí na dobrý výsledek – například lovci rádi snášejí nepohodlí, protože doufají, že něco uloví.”
„Před úspěch nemsrtelní bohové zařadili pot.“

Něco získat, ale taky si něco osvojit, v něčem se zlepšit (charakter, návyk, schopnost dovednost – což může později zesnadňovat život).

A konečně introverze a extroverze samy nemusí znamenat a představovat pro dotyčného vůbec nic… a život bude mít takový, jaký si udělá. Nehledě na okolnosti, atd.
Zkrátka zde rozhodují i zcela jiné faktory, které přímo nesouvisí s extroverzí/in­troverzí.

A ve výčtu by se mohlo pokračovat… Lidi jsou různí, situace jsou různé, hledisek je plno, všecko je trochu složitější, a hlavně, nelze zevšeobecňovat a dělat soudy na základě těchto dvou ne zcela přesně vymezených pojmů (povah). Tohle je (nejen) o psychologii a sociologii – a ty si v tom žádají analýzu, Rozpitvat a říct za jakých okolnost ten a ten bude mít těžší život a proč. A těch možností je mnoho.

Dívej na různé hlediska a možnosti, jak to vnímat: záleží jak se díváme na konkrétní introverzi a exttroverzi; na jejich působení (a míru) vzhledem k ostatním faktorům, které mají vliv na život; druhy těžkostí a jejich význam; přístup k životu a jeho „filozofie“; časové hledisko vzhledem k těžkostem, atd atd.
Podstatné je, čemu se ten člověk věnuje, a jak se s životem vypořádává, nehledě na jeho introverzi/ex­troverzi (což není vyloženě nic konkrétního ani rozhodujícího). Obojí může mít své klady a zápory.

Obecně však říkám, že introverti nemají těžší život… protože to není tak jednoduché a takové tvrzení neplatí. Neplatí nejspíš ani opak.
Za sebe však říkám (subjektivně), že introverti BY MOHLI mít o něco lepší podmínky pro šťastnější a úspěšnjší život. Ale jak už jsem zmínil, důlažité jsou hlavně další faktory s tím souvicející; jaký/který introvert, s jakým charakterem, temperamentem, o jakém intelektu a ctižádosti, s jakými návyky, přístupem, zálibami.
Beru to podle toho, co je pro jednoho z nich (často) typičtjěší, a jaké podmínky mu to může vytvářet ale nelze to zevšeobecnit. Obzvlášť pro ty už zmíněné hlediska a to, že ext./int. nemusí být rozhodující,

Disraeli

Když jsme silnější, je život snazší. Když jsme slabí, je život těžký. Ale ona síla není jen tak, sama od sebe. Někde se vzala a to skrze obtíže – těžkosti
Těžce na cvičišti, lehce na bojišti (říkali Sparťané a Suvorov).
Tak si vyber, jak se na to díváš.

Pokud se např. vyhýbáš někerým těžkostem – a nemusíš se o ně starat, daří se ti jim vyhýbat – můžeš mít život (TEĎ) snazší, bezstarostnější. Ale když tě potom potkají a nevyhneš se jim, bezstarostnost brzy pomine. A nemusíš mít sílu se s nimi vypořádat.
Když vyhledáváš jen lehkosti, nezlepšíš se v ničem, nezesílíš. Když problémy neřešíš a nepostavíš se jim, můžou tě skolit.
Co je pro jednoho obtíž, může být pro druhého maličkost (či dokonce záliba). Někdo něco nesnáší, někdo to zbožňuje (matematika, sport, řešení sporů, komunikace na veřejnosti, práce různého druhu…).