Me andmy Ego

Intervence koruny je vlastně devalvace?

Nějak jsem se do toho zamotala, tak bych si to ráda ověřila.. :) apreciace/depre­ciace =zhodnocení/zne­hodnocení měny způsobené trhem, naopak pokud je to řízeno „uměle“ státem, respektive centr. bankou, pak mluvíme o revalvaci/de­valvaci.

V tom případě je pravda, že když všude čteme o tolik proklínané intervenci koruny řízené CNB, jedná se vlastně o devalvaci koruny vůči euru?

Nejlepší odpověď
orwell

Dá se to tak říct. Intervence ČNB je prostředkem k dosažení devalvace. Devalvace je oficiální znehodnocení měny. Kurz domácí peněžní jednotky klesá a kurz cizí peněžní jednotky roste. Devalvací se zdražuje dovoz a zvýhodňuje vývoz. Stát se uchyluje k devalvaci zpravidla tehdy, jestliže je jeho platební bilance pasivní. Viz
http://www.pe­nize.cz/slovnik/de­valvace
http://www.fi­nanceprorados­t.cz/clanek/vi­te-co-je-devalvace-a-jak-se-projevi-v-nasem-beznem-zivote

Další odpovědi
ivzez

Nejspíš Vám moc nepomůžu, nejsem odborník, ale
„intervenci koruny řízenou ČNB“ vnímám jako devalvaci.