ANONYMKA-248

Fyzika-slovní úloha

Prosím poraďte mi jak mám vypočítat tuhle úlohu vůbec tomu nerozumím.

  1. Automobil jede rychlostí 54km/h. Výkon jeho motoru je 36 kW.Urči velikost tlakové síly..
  2. Příkon elektromotoru je 30 kW, účinnost je 80%. Jakou práci vykoná motor za minutu?

Nejlepší odpověď
RedC22

Vždyť je to jen dosazení do vzorečku.

a)
Výkon = rychlost * síla
b)
Výkon = práce/čas
Výkon = příkon * účinnost

Vyjádři si co potřebuješ a dosaď v základních jednotkách.

Další odpovědi
Michal Kole

Doporučuji Sbírku řešených úloh z Fyziky pro střední školy, od Karla Bartušky z nakladatelství Prometheus

Síla se z výkonu vypočte pomocí vztahu P = F * v (jde to odvodit)

je to síla * rychlost

rychlost převedeme na základní jednotku m/s dělením 3.6 (je to odvozená konstanta) to jest 15 m/s a výkon si rovněž vyjádříme ve wattech vynásobením tisícem

pomocí vyjádření neznámé ze vzorce si vyjádříme sílu F a to je výkon děleno rychlostí 36 000/15 a je to 2 400 N a to je 2,4 kN.

výkon elektromotoru je defakto příkon krát účinnost to je 30 000 * 0,8 to je 24 000 W tedy 24 kW „čistého“.

výkon je definován jako práce za čas takže opět vyjádření neznámé ze vzorce a minutu převedeme na sekundy a to je 60 (minuta má 60 sekund)

práce = výkon * čas = 24 000 * 60 = 1 440 000 Joulů, tedy 1,4 MJ

Jak ti v tělocviku jde plavání ? Plánuješ se přihlásit na plavecký kurs ?

odpověz mi prosím za odměnu za mojí námahu na michal.kolesa@seznam.cz