Avatar uživatele
Patti

Poradíte prosím s úlohou z fyziky?

Potřebuji poradit s touto úlohou:
Kámen je zvedán sochorem. Hmotnost kamene je 60 kg, vzdálenost od opěrného bodu ke kameni je 20 cm. Délka sochoru je 1 m. Urči sílu, kterou působí ruka na sochor.
PS: Vím, že to je asi pro vás primitivní, ale já si nevím rady. A není to DÚ…

Je tedy (stručné) řešení; M1=0,2 m.600N M1=M2 F2=M2:a2=120N ???

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Patti

Zajímavá 0 před 2983 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Jedná se jen o páku. Takže si to jako páku nakresli. Pak platí, že momenty sil se musí rovnat. Najdi si vzoreček pro moment síly a z něho lehce určíš zbývající sílu.
Napiš zde řešení a rád ti to zkontroluju :)
(Jen si pořádně přečti zadání, abys věděla, jak dlouhá jsou ramena páky.)


Skoro :D

Souhlasím s:
M = R*F
M1=0,2 m*600N = 120Newtonmetrů
čili, dle M1=M2, musí být M2=120Nm.

No, ale M2=F*a2. Kvůli tomuto jsem psal závorku, jak daleko jsme od osy? No když tyč má délku metr, druhej konec je od osy 20cm, tak my budeme 80cm od osy aby to dohromady dalo ten metr.(Proto je si to dobré taky kreslit, ať se člověk nesekne v takovejhle věcech)

Takže, když si vyjádřím F, tak F= M2/R=120/0,8 a dostanu F=150N.
(Pokud něco nějasného tak klidně napiš zprávu nebo do diskuze)

Jinak gratuluji, jsi jeden z mála tazatelů, který se skutečně o něco pokusí.

Upravil/a: Quimby

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Sochor je opěrným bodem rozdělen v poměru 1:4, ve stejném poměru bude i síla ruky k tíze kamene.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Quimby

A ano, Kepler má pravdu, rychle by se to zpočítalo z poměrů, ale podlě mě nejsou dobré pro vysvětlení, spíš jako rychlé počítaní pro ty kdo tomu ruzumí a jen se jim nechce psát. Navíc někoho kdo si v tom není jístý může zmást jestli ten poměr neobrátit – přímá, nepřímá úměrnost.

před 2983 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Mně to tak přišlo logické, prostě selským rozumem. Že by někdo obrátil úměru? Myslím, že ne, velí tomu zkušenost. Prostě působím menší silou, ale po delší dráze.

před 2983 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek