dust8

Existují nějaká města či vesnice, kde nejsou žádné kostely, které by pořád různě zvonily každou čtvrthodinu? To nelze?

Nechápu k čemu ještě tahle zbytečnost existuje. Někdy ve středověku to chápu, že každý neměl na hodinky a čas sledovat věž, takže se jim bimání zamlouvalo, ale v dnešní době? To se bere pro lidi kteří ještě nemají hodinky, mobil nebo ústa, aby se na ulici někoho zeptali kolik je hodin? Když má někdo něco důležitého tak si nařídí budík či sleduje průběžně čas a né že se spoléhá na zvuk nějakého zvonu.

Neumím si představit, že bych bydlel blízko toho zvonění. I když bydlím více kilemetrů daleko, tak mi to časté zvonění stejně leze krkem.

Úplně mi to připomělo jednu zajímavost, kterou jsem nedávno četl. (Prudce inspirující!) ;D

Na začátku 40. let byl Brando na Shattuckově vojenské akademii, kde každých 15 minut bil zvon na místní věži, který Marlona štval. Jednom v noci z něj proto odhákl srdce a zahrabal jej.

Nejlepší odpověď
annas

Je to samozřejmě tradice, záleží na dohodě s místním farářem.

„Pokud tedy potřebujete změnit četnost či délku zvonění, obraťte se na duchovního správce i s vylíčením důvodů. Není na škodu požádat o vyjádření také starostu či zastupitele, aby Váš požadavek měl určitou obecnou váhu. Věřím, že kultivovaná forma komunikace je v takových maličkostech ideálním způsobem, jak nastavit optimální zvonění.“

https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/zvony-zvoneni

Bydlím v blízkosti kostela, ale přiznávám, že mně zvuk zvonů nevadí. Když se rozezvučí v neobvyklou dobu, uvědomím si, že se pozůstalí loučí se svým zemřelým při obřadu v kostele.

Stejně tak vnímám jen podvědomě zvuk vlaku, když strojvůdce zapne zvukové zařízení před přejezdem.

Další odpovědi
nyjono

Jasně, že jo. Např. u nás čas zvoněním neoznamují. Je tu krásně klid a pohoda.