joe779

Existuje země, kde Slunce nezapadá? / Ve které zemi svítí Slunce nejvíce a nejdéle?

Nejlepší odpověď
Edison

Směrem k pólům se den prodlužuje, nebo naopak zkrtacuje. Na pólech půl roku noc, půl den… Tak asi tak ve stručnosti. Za polárním kruhem je nejméně jeden den v roce, kdy slunce nezapadne. Jinak i o dost blíže k rovníku lze zažít „bílé noci“, kdy slunce sice zapadne, ale ne dost na to, aby byla alespoň kapku tma – Jde o to, že slunce, ač je pod obzorem umí skvěle prosvítit atmosféru a pak to vypadá spíš jako soumrak. Ve výsledku je pak při pohledu na jednu stranu tma a na druhou světlo. Zažil jsem takovýhle noci ne jednou… a to jsem byl „jen“ v Tallinu, Helsinkách… a severněji to je ještě horší. Naopak v zimě takový den trvá třeba jen 3–4 hodiny… Taky dost na nerva…